Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-09T19:56:54+01:00
Rośliny nagonasienne:
Dojrzały sporofit wytwarza dwa rodzaje kwiatów: męskie i żeńskie, które są skupione na końcach niektórych gałązek. Kwiaty męskie mają woreczki pyłkowe, z których wysypuje się pyłek. Kwiat żeński ma postać łuski, na której znajdują się dwa zalążki. Pyłek przy pomocy wiatru przemieszcza się na kwiat i kiełkuje w łagiewkę pyłkową, która przedostaje się do komórki jajowej, umieszczonej wewnątrz zalążka. Na skutek zapłodnienia powstają dwie zygoty, w których rozwijają się nasiona. Są one roznoszone przez wiatr na znaczne odległości. Po jakimś czasie, nasiona wydostają się z łuski i w odpowiednich warunkach kiełkują w młody sporofit.

Rośliny okrytonasienne:
Sporofit wytwarza kwiaty obupłciowe, na których znajdują się organy rozmnażania płciowego. Męskimi organami są pręciki, a żeńskimi- słupki. Z dojrzałych woreczków pyłkowych, umieszczonych na pręcikach wysypują się ziarna pyłku. Są one przenoszone przez wiatr na słupek. Wszystkie 'rywalizują' o dostęp do niego. Zwycięski, kiełkuje w łagiewkę pyłkową, w której jest plemnik. Wrasta ona do wnętrza słupka i łączy się z komórką jajową. Zalążek przekształca się w nasienie. Z zygoty rozwija się zarodek, który chroni łupina nasienna. Substancje odżywcze dostarcza im bielmo. Zalążnia natomiast przekształca się w owocnię. Gdy owoce są dojrzałe, zmieniają barwę zazwyczaj na czerwoną. W korzystnych warunkach nasiona przenoszone są przez zwierzęta, na znaczne odległości. W sprzyjających warunkach kiełkują i wyrasta z nich nowa roślina.

Pozdrawiam ^^
22 4 22
2010-02-09T20:16:39+01:00
W odróżnieniu od mszaków czy paprotników ,rośliny nagonasienne maja wiele cech pozwalających im nie tylko żyć lecz także rozmnażać się w warunkach niskiej wilgotności. Najważniejsza z nich to wytwarzanie nasion czyli stryktur służących roślinie do rozmnażania i rozprzestrzeniania się.Organami rozmnażania płciowego są kwiaty męskie i żeńskie.Kwity męskie to pręciki z dwoma woreczkami pyłkowymi w których powstaje pyłek.Kwity żeńskie maja kształt łusek na których znajdują się po 2 zalążki.Każdy z nich ma gametofit w którym powstają 2 rodnie zawierające po jednej komórce jajowej.Zarówno kwiaty żeńskie jak i męskie tworzą skupienia zwane kwiatostanami które przypominają szyszki.Każde ziarnko pyłku am dwa pęcherze powietrzne dzięki którym jest lekkie i możne być przenoszone prze wiatr na szyszkę żeńska. Ten sposób rozprzestrzeniania się pyłku to wiatropylność.Kiedy dochodzi do zapylenia.Wówczas łuski nasienne sklejają się i szyszka się zamyka.Po pewnym czasie ziarno pyłku w którym znajduje się gametofit męski wytwarza wypustkę czyli łagiewkę pyłkowa.transportuje gametę męska do komórki jajowej znajdującej się w gametoficie żeńskim.Tam następuje zapłodnienie.Połączenie się jąder komorko0wych dwóch gamet prowadzi do powstania zygoty.Po serii podziałów przyjmuje ona postać zarodka który ma związki pierwszych liści i korzenia.Zalążek z zarodkiem przekształca się w nasienie.Z osłoniki powstaje łupina nasienna a niektóre komórki gametofitu żeńskiego staja się tkanka odżywcza.Zarówno zalążki jak i nasiana są nieosłonięte.Dlatego te rośliny nazywamy nagozalążkowymi lub nagonasiennymi.Ich nasiona sa niezwykle odporne na niekorzystne warunki środowiska i rozsiewają się w bardzo rożny sposób.Niektóre z nich sa roznoszone przez zwierzęta inne rozsiewa wiatr.Nasienie które opadło na ziemie kiełkuje przekształca się w siewkę czyli młoda roślinę a potem w dojrzały organizm.
10 3 10