Odpowiedzi

  • JuHa
  • Początkujący
2010-02-09T20:20:04+01:00
Kamica Nerkowa
1.Przyczyny:
-Przyczyną kamicy nerkowej jest wydalanie przez organizm nadmiernej ilości wapnia, szczawianów lub kwasu moczowego. Kamienie mogą również powstać w wyniku długotrwałego niedostatku magnezu lub przewlekłego zakażenia dróg moczowych. Przerost prostaty a także zwężenie moczowodu może też spowodować powstawanie kamieni nerkowych.
-To schorzenie dotyczy zwłaszcza nerek ludzkich. Powstaje ona w wyniku odkładania się substancji, które nie rozpuszczają się w wodzie lub rozpuszczają się bardzo dług. Powoduje to powstanie złogów, które blokują przepływ moczu przy jego wydalaniu lub utrudniają.
2.Objawy:
-ból o charakterze kolkowym (przerywany) okolicy lędźwiowej, czasem promieniujący do pachwiny, warg sromowych lub jąder
-nudności lub wymioty
-dyskomfort w jamie brzusznej, czasami objawy dyspeptyczne
-krwiomocz, objawy dysuryczne
- objawy ogólne: podwyższona temperatura ciała, osłabienie, uczucie rozbicia
- zakażenie dróg moczowych (jako powikłanie kamicy)
3.Zapobieganie:
-U chorych ze złogiem w miedniczce nerkowej metodą z wyboru jest tzw. litotrypsja (ESWL), która polega na kruszeniu kamieni falami uderzeniowymi, wytwarzanymi poza organizmem (pozaustrojowo). Rozbijanie kamieni prowadzi się aż do momentu powstania niewielkich cząstek, które mogą zostać usunięte samoczynnie podczas oddawania moczu. Skuteczność metody jest duża – ponad 90%. W przypadku litotrypsji hospitalizacja nie jest konieczna. Zabieg można wykonać ambulatoryjnie – zajmuje to od 30 do 60 minut. Wydalanie rozkawałkowanych „cząstek” trwa od kilku dni do kilku tygodni.

Zapalenie Pęcherza Moczowego
1.Przyczyny:
-Zapalenie pęcherza moczowego, zwane inaczej Cystitis spowodowane jest najczęściej przez bakterie, które dostają się przez cewkę moczową do pęcherza. Infekcja ta z kolei prowadzi do zapalenia śluzówki pęcherza moczowego, co wywołuje nieprzyjemne dolegliwości. Takie zakażenia zdarzają się wielu ludziom, jednak należy tu zwrócić uwagę, że częściej zapadają na nie kobiety i dziewczęta niż mężczyźni i chłopcy.
2. Objawy:
-Charakterystyczną cechą zapalenia pęcherza moczowego jest uczucie parcia na pęcherz, przy czym najczęściej wydalane są jedynie małe ilości moczu. Często oddawaniu moczu towarzyszy piekący lub kłujący ból w cewce moczowej. Mocz może być mętny lub nawet krwisty i mieć nieprzyjemny zapach. Czasami zapaleniu pęcherza moczowego towarzyszy gorączka i złe samopoczucie.
3.Zapobieganie:
- Należy pić dużo niesłodzonych płynów, jak woda lub soki owocowe.
- Czując potrzebę oddania moczu nie należy „trzymać”, lecz niezwłocznie udać się do łazienki i za każdym razem dokładnie opróżnić pęcherz.
-Trzeba szczególną uwagę zwrócić na mycie się i higienę okolic genitalnych i odbytu.
- Osoby aktywne płciowo powinny dokładnie myć okolice genitalne przed i po stosunku. Jeśli pojawi się suchość lub otwarcie pochwy, należy zastosować środek nawilżający.
Niekontrolowana potrzeba oddawania moczu w zapaleniu pęcherza jest jednym z objawów nieotrzymania moczu. Jednak najczęściej występujące formy tej dolegliwości są związane ze słabymi mięśniami dolnej części brzucha i procesem starzenia się mięsni nerwów.
2 3 2
2010-02-09T20:30:56+01:00
1) Objawy - choroba rozwija się bezobjawowo, dopiero w momencie gdy zebrany piasek lub kamień zaczyna przesuwać się z nerki do jej ujścia i moczowodu, wywołuje to napad kolki nerkowej - czyli bardzo silny ból w okolicy lędźwiowej (promieniuje on również często w okolicach dolnej części brzucha i krocza). Innymi objawami są: parcie na pęcherz, mocz zabarwiony krwią, wymioty. A gdy dojdzie do zapalenia dróg moczowych może wystąpić również gorączka.

przyczyna - Przyczyną kamicy nerkowej jest wydalanie przez organizm nadmiernej ilości wapnia, szczawianów lub kwasu moczowego. Kamienie mogą również powstać w wyniku długotrwałego niedostatku magnezu lub przewlekłego zakażenia dróg moczowych. Przerost prostaty a także zwężenie moczowodu może też spowodować powstawanie kamieni nerkowych.
zapobieganie - U chorych ze złogiem w miedniczce nerkowej metodą z wyboru jest tzw. litotrypsja (ESWL), która polega na kruszeniu kamieni falami uderzeniowymi, wytwarzanymi poza organizmem (pozaustrojowo).

W przypadku gdy kamienie są zlokalizowane w miedniczce nerkowej, a ich średnica przekracza niż 30 milimetrów, stosuje się przezskórną nefroskopię (PCNL). Istotą tej metody jest usuwanie kamieni z układu kielichowo-miedniczkowego za pośrednictwem przetoki, wytworzonej na drodze przezskórnego nakłucia nerki.

W przypadku chorych z kamieniem zlokalizowanym w moczowodzie stosuje się ureterorenoskopię, czyli usunięcie złogu za pomocą koszyczka Dormia, obcęgów lub specjalnej pętli. W razie nieskuteczności takiego postępowania, podejmuje się próby zmiażdżenia kamienia za pomocą litotrypsji wewnątrzustrojowej.

Zapobieganie - Podstawowe zasady zapobiegania nawrotom kamicy to:
- picie dużej ilości płynów – co najmniej 2,5 – 3 litry na dobę;
- ograniczenie podaży białka (zwłaszcza zwierzęcego), soli kuchennej, kwasu szczawiowego, puryn.
Należy jednak pamiętać, że ilość przyjmowanego białka nie może być mniejsza niż 1000 miligramów na dobę, zwłaszcza u chorych z potwierdzoną osteoporozą lub zagrożonych jej wystąpieniem.

2) Przyczyny - Najczęściej zapalenie pęcherza moczowego występuje u kobiet. Cewka moczowa kobiety jest o wiele krótsza i szersza niż mężczyzny, dlatego czynniki chorobotwórcze mają łatwiejszą drogę do przebycia. Niektóre kobiety często zapadają na zapalenie pęcherza moczowego. U mężczyzn częstą przyczyną zapalenia pęcherza moczowego jest powiększenie prostaty. Ryzyko zachorowania na zapalenie pęcherza moczowego zwiększa się w niektórych chorobach, np. w wadach układu moczowego, kamieniach nerkowych, cukrzycy oraz u pacjentów, którzy są cewnikowani tj. mają założony cewnik, umożliwiający swobodny odpływ moczu

Objawy - Charakterystyczną cechą zapalenia pęcherza moczowego jest uczucie parcia na pęcherz, przy czym najczęściej wydalane są jedynie małe ilości moczu. Często oddawaniu moczu towarzyszy piekący lub kłujący ból w cewce moczowej. Mocz może być mętny lub nawet krwisty i mieć nieprzyjemny zapach. Czasami zapaleniu pęcherza moczowego towarzyszy gorączka i złe samopoczucie

Zapobieganie -Pij tak dużo płynów, jak to tylko jest możliwe. Poprzez częste oddawanie dużych ilości moczu wypłukuje się czynniki chorobotwórcze z dróg moczowych.
Specjalne mieszanki herbatek ziołowych, przeznaczone do stosowania w chorobach nerek i pęcherza moczowego, mogą wspomóc leczenie.
Przyjmuj witaminę C i pij płyny zakwaszające mocz, np. kompot lub sok z żurawin.
1 4 1