Jeżeli ktoś szybko to rozwiąże daję 35pkt

1.zaprojektuj doświadczenie wykazujące udział chlorofilu w fotosyntezie
2.zinterpretuj związek między przebiegiem fotosyntezy a środowiskiem życia rośliny
3.wyjaśnij wpływ efektu cieplarnianego na intensywność fotosyntezy i rozmieszczenie gatunków na Ziemi
4.wskaż wykorzystanie w praktyce wiedzy o wpływie czynników środowiska na przebieg fotosyntezy
5.wykaż zależność między sposobem odżywiania się roślin owadożernych a środowiskiem ich życia
6.uzasadnij że jemioła jest półpasożytem
7.wymień sposoby pobierania pokarmów przez organizmy cudzożywne

1

Odpowiedzi

2010-02-10T11:29:18+01:00
1. tego niestety niewiem.
2. Fotosynteza przebiega w odpowiednich warunkach. Składa się na to ilość światła, CO2, temperatura, wilgotność lub poprostu woda, struktura liścia itd. Jeżeli roślina ma duży zakres tolerancji rośnie byle gdzie np. popularny mlecz. Jeżeli mały- rośnie tylko tam gdzie środowisko daje jej odpowiednie do przeprowadzenia fotosyntezy warunki, np. figa czy pomarańcz. Rośliny potrzebują odpowiednich czynników środowiska, by móc przeprowadzić fotosyntezę.
3. Efekt cieplarniany ma duży wpływ na fotosyntezę. Rośliną najlepiej jest ów przeprowadzać w temperaturze od 20-30 stopni. Jeżeli temperatura jest zbyt niska, roslina umrze. Efekt cieplarniany podwyższa ogólną średnią temp. Zależy to w jakich szerokościach geogr. występuje. Jeżeli są to umiarkowane szerokości- tak jak Polska- wzrośnie liczba roślin egzotycznych, bananów, kiwi i winogron. Ale ten sam efekt pozbawi urodzaju mieszkańców okołorównikowych i podzwrotnikowych. Temperatura znacznie wzrśnie powyzej optymalnych 30 stopni i rośliny zaczną usychać.
4. W praktyce to naprzykład szklarnie. Dzięki wiedzy, że pomidory dojrzewają przy natężeniu światła 45% i wilgotności powietrza 35-55%,a także dobrze wpływa temperatura 20 stopni, możemy ów warunki zapewnić w szklarni. Efekt- duuuuuużo pomidorów :).
5. rośliny owadożerne należą do biofagów. Oznacza to, że rosną tam, gdzie będzie najwięcej pożywienia. Rośliny potrzebują dostarczać sobie białka z innych organizmów. Tak więc rosną w podzwrotnikach i okołorównikowym terytorium. Jest tam ciepło i stosunkowo wilgotno, dlatego jest tam dużo owadów- ich pożywienia.
6. Oczywiście. Żeruje na drzewie, pobiera z niego wodę i sole mineralne potrzebne do fotosyntezy. Ale ową przeprowadza sama. Tak więc potrzebuje drzewa,ale także fotosyntezy.
7. nierozumiem, ale chodzi o zęby, dziób, włoski u rosiczki?...

mam nadzieję, ze choć trochę pomogłem.. Pozdr.
1 5 1