Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-09T21:29:58+01:00
Spartan chowano tak aby jak dorosna byli dobrymi wzorowymi obywatelami i w kazdym momencie staneli do walki za kraj

a spartanskie warunki byly to meczace zadania dla przyszlych rzolnierzy ktore polegaly na trningu sprawnosciowo-fizycznym aby na polu bitwy byli jak maszyny do zabijania. ludzi trenujacy ich nie mieli serca i wyciskali z nich siodme poty
3 5 3
2010-02-09T21:39:07+01:00
Chłopców od 7 roku życia wychowywały matki. Według opowieści Spartanie już w wieku niemowlęcym byli kompani w lodowatej wodzie górskich strumieni. Dzięki temu mieli stać się silni i zdrowi. 7 letni chłopcy rozpoczynali wychowanie państwowe a mając 12 lat trafiali do koszar. Pod okiem opiekunów uczestniczyli wówczas w szkoleniu wojskowym. Dwudziestoletni Spartanie rozpoczynali trwającą 10 lat obowiązkową służbę wojskową. Spartanie opuszczali koszary po ukończeniu 30 lat w razie wojny mogli jednak zostać powołani do wojska. Po powrocie do domu otrzymywali od państwa ziemie, a także uzyskiwali prawa polityczne. Według tradycji Spartańskiej rodzice żegnali synów idących w bój słowami: "Wróć z tarczą lub na tarczy". "Z tarczą" powracał zwycięzca który nie porzucił jej w trakcie ucieczki z pola walki. Natomiast "Na tarczy" żołnierze przynosili do domu zwłoki poległych wojowników. Obywateli Sparty którzy ukończyli 60 lat, nie obowiązywał już nakaz służby wojskowej. Nadal jednak odgrywali ważną role w życiu politycznym Spartańskiej polis. Najznamienitsi byli wybierani do rady starszych- geruzji.

Jestem pewna bo napisałam to samo na kartkówce i maiłam 5...;)
Pozdrawiam...;P
4 4 4
2010-02-09T21:49:52+01:00
Wychowanie spartańskie- surowe , rygorystyczne wychowanie

Życie przeciętnego spartanina
do siódmego roku życia chłopców wychowywały matki.
7-letni chłopcy przechodzili pod opiekę państwa.
W wieku 12 lat, trafiali do koszar. Gdzie pod okiem opiekunów zostawali szkoleni na wojowników.
20-letni rozpoczynali obowiązkową służbę wojskową która trwała 10 lat.
Opuszczali koszary dopiero po ukończeni 30 lat. Po powrocie do domu otrzymywali od państwa ziemię i uzyskiwali prawa polityczne.
po ukończeni 60 lat mogło zostać się wybranym do rady starszych (geruzji)

w Sparcie był zakaz posiadania cennych przedmiotów dlatego że panowała tam zasada równości majątkowej. taki zasada obowiązywała bo nie chcieli dopuścić by bogactwo było powodem sporów między nimi.
jadano też często posiłki w piętnastoosobowych grupach aby panowało poczucie jedności między nimi.
uważali tez że inne kultury są złe dla ich polis dla tego ograniczali napływ obcych obyczajów.
spartanie nie mogli nawiązywać też bliższych znajomości z ludźmi z innych polis.
2 5 2