1.) Mając do dyspozycji pierwiastki chemiczne: siarkę, tlen, wodór i sód, napisz słownie przebieg sześciu reakcji chemicznych.
1.
2.
3.
4.
5.
6.

2.) Na podstawie zapisu przebiegu reakcji chemicznej uzupełnij zdania.
tlenek srebra(I) + wodór --> srebro + woda

Między tlenkiem srebra(I) a wodorem zaszła reakcja ............... . Polega ona na tym, że wodór ,,odebrał'' tlen od ......... i połączył się z nim, tworząc........... . Srebro z tlenku srebra(I) ,,oddało'' tlen wodorowi i powstało ........ . Utleniaczem w tej reakcji jest ..............., gdyż ......... . Reduktorem w tej reakcji jest ........, ponieważ ............. .

1

Odpowiedzi

2011-10-12T12:27:25+02:00

Ta odpowiedź została oznaczona jako zweryfikowana

×
Zweryfikowane odpowiedzi zostały sprawdzone przez ekspertów, dlatego mamy pewność, że są prawidłowe i bezbłędne. Od dawna na zadane.pl znajdziesz tysiące poprawnych odpowiedzi, które zostały sprawdzone przez moderatorów (najbardziej zaufanych członków naszej społeczności).

1.
a) siarka + tlen = tlenek siarki
b) siarka + wodór = siarkowodór
c) siarka + sód = siarczek sodu
d) tlen + wodór = woda
e) tlen + sód = tlenek sodu
f) wodór + sód = wodorek sodu

2.
Między tlenkiem srebra(I) a wodorem zaszła reakcja WYMIANY . Polega ona na tym, że wodór ,,odebrał'' tlen od TLENKU SREBRA(I) i połączył się z nim, tworząc WODĘ. Srebro z tlenku srebra(I) ,,oddało'' tlen wodorowi i powstało SREBRO. Utleniaczem w tej reakcji jest TLENEK SREBRA(I) , gdyż ODDAJE TLEN. Reduktorem w tej reakcji jest WODÓR, ponieważ PRZYJMUJE TLEN .