Jaką nazwe nosi najsłynniejsza w starożytnym imperium rzymskim świątynia wszystkich bogów gdzie sie znajduje i jaki ma kształt

co to jest koloseum i co sie tam odbywało czy jeg pozostałości znajdują sie w tym samym mieście

opisz arkade gdzie znajdujemy najdłóższe szeregi arkad

wazne na dziś

1

Odpowiedzi

2010-02-09T22:18:55+01:00
1.Światynia wszystkich Bogów nazywa sie Panteon znajduje się w Rzymie, półkolista kopuła stanowiaca dach ma w centralnej części otwór, poprzez który przedostaje się do wnętrza światło.

2. Koloseum było czteropietrowym amfiteatrem zdoskonale zaprojektowanym systemem korytarzy i schodów. Umożliwiało to szybkie opuszczenie budynku, przez widzów. Dla ich wygody rozciągnięto nad amfiteatrem zasłonę. Chroniła ona przed słońcem i deszczem. Na jego widowni mieściło się 50000 tys. osób. Do naszych czasów przetrwały jedynie ruiny Koloseum. Pozostałości ruin w Rzymie.Odbywały się tam przedstawienia teatralne.

3.???
34 4 34
element architektoniczny składający się z dwóch podpór (kolumn, słupów lub filarów), które zostały połączone u góry łukiem. Arkada występuje w architekturze zarówno pojedynczo, jak i najczęściej w rzędzie tworząc istotny składnik budowli. Arkada znana jest od czasów starożytnego Rzymu, stosowana głównie w akweduktach, krużgankach, loggiach. Ciągi ślepych arkad stanowią czasem główny element fryzów (tzw. fryz arkadkowy) lub attyk.
to arkady