Odpowiedzi

2010-02-09T21:59:06+01:00
Żmija zygzakowata - gatunek węża z rodziny żmijowatych.
Żmija jest wężem o ubarwieniu brązowym, srebrzystoszatym, Grzbiet o zabarwi, żółtawym, oliwkowozielonym, niebieskoszarym, pomarańczowym, czerwonobrązowym lub miedzianoczerwonym. Na grzbiecie ma ciemniejszy od barwy podstawowej zygzak, tzw. "wstęgę kainową". Żywi się ona małymi ssakami owadożernymi np. ryjówkami, kretami oraz gryzoniami. Poluję też na młode pisklęta, żaby, jaszczurki oraz owady. Tryb życia dzienny. Chętnie przebywa pod kamieniami, krzewami lub wśród korzeni drzew. Najczęściej ucieka przed napastnikiem, atakuje w sytuacji, gdy jest osaczona. Najpierw jednak zazwyczaj głośno syczy, stosunkowo rzadko kąsa.Jest jajożyworodna (stąd pochodzi nazwa łacińska Vipera). Pora godowa przypada na kwiecień-maj. Samce toczą rytualne walki przypominające zapasy. Walczące osobniki oplatają się wokół siebie - unoszą przednie części do góry i każdy z nich usiłuje przygnieść przeciwnika do ziemi. Zaloty oraz sama kopulacja są długotrwałe (kilka godzin). Samica rodzi 5-15 młodych, które od początku prowadzą samodzielny tryb życia.
7 4 7
Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-09T22:01:42+01:00
Wąż Eskulapa to wąż z rodziny połozowatych, występujący w południowej części środkowej i wschodniej Europy, w zachodniej Azji i Azji Mniejszej.
Głowę ma niewielką, owalną, pysk zaokrąglony, szyja wyraźna. Ciało wysmukłe, ogon długi, chwytny. Wierzch głowy i ciała jest jednolicie brązowy lub oliwkowo-brązowy, rzadziej jasnopomarańczowy, a brzuch żółty. Gatunek wybitnie ciepłolubny. jest aktywny w dzień. Żywi się głównie gryzoniami. Samica składa 5-20 jaj, z których po 60-90 dniach wylęgają się młode. Sen zimowy trwa od 4 do 7 miesięcy. Kiedyś był symbolem medyków, również jest znakiem aptek.

8 4 8