Odpowiedzi

2009-10-11T13:30:53+02:00
A) Hammurabi - szósty król (panował najprawdopodobniej w latach 1792-1750 p.n.e. albo - według najnowszych badań - 1728-1686 p.n.e.) pierwszej dynastii babilońskiej, syn i następca króla Sin-muballita

b) Nabuchodonozor - władca babiloński

c) Saul - według Biblii, pierwszy król Izraela i Judy.

d) Salomon - prorok biblijny oraz Koranu, król Izraela, syn i następca króla Dawida. Wielki budowniczy

e) Dawid - postać biblijna, król Izraela od ok. 1010 p.n.e., poeta. Najmłodszy syn Jessego z Betlejem, ojciec Salomona. Ojciec rodu Dawidytów.

f) Budda - Według nauk Mahajany Budda to nie jest tylko historyczna postać, ale przede wszystkim trzy ciała Buddy.
16 2 16
Najlepsza Odpowiedź!
2009-10-11T13:36:30+02:00
A) Hammurabi- król Mezopotamii która zaczęła zmieniać nazwę na Babilon. Stworzył kodeks zwany kodeksem Hammurabiego to zbiór prawa.
b) Nabuchodonozor - Król Babilonii. Odbudował kraj po wcześniejszych najazdach elamickich organizując sprawną administrację.
c) Saul - Pierwszy król Izraela i Judy. Twórca scentralizowanej monarchii na terenie Palestyny.
d) Salomon - Prorok biblijny oraz Koranu, król Izraela, syn i następca króla Dawida. Wielki budowniczy. Swój dwór uczynił ośrodkiem kultury, głównie literatury. Według tradycji biblijnej słynął z mądrości. Na lata jego panowania przypada największa świetność monarchii hebrajskiej.
e) Dawid - Postać biblijna, król Izraela. Ojciec rodu Dawidytów
f) Budda - założyciel jednej z religii powszechnych – buddyzmu. Budda Siakjamuni właściwie nazywał się Siddhartha Gautama
55 2 55
2009-10-11T13:37:55+02:00
Hammurabi - szósty król pierwszej dynastii babilońskiej, syn i następca króla Sin-muballita. Podbił miasta-państwa Sumeru i Akadu, tworząc potężne imperium babilońskie. Zdołał po raz pierwszy od czasów III dynastii z Ur ponownie scalić Sumer i Akad.

Nabuchodonozor - Odbudował kraj po wcześniejszych najazdach elamickich organizując sprawną administrację. Wyprawił się do Elamu i odzyskał zagrabiony wcześniej przez nich posąg Marduka. Walczył z grupkami Lulubejów na północnym wschodzie Mezopotamii.

Saul - według Biblii, pierwszy król Izraela i Judy. Swoje panowanie rozpoczął być może w 1042 p.n.e. Po krótkim okresie panowania zginął w 1010 p.n.e. w walce z Filistynami na wzgórzach Gilboa.

Salomon - Wielki budowniczy. Swój dwór uczynił ośrodkiem kultury, głównie literatury. Według tradycji biblijnej słynął z mądrości. Na lata jego panowania przypada największa świetność monarchii hebrajskiej.

Dawid - postać biblijna, król Izraela od ok. 1010 p.n.e., poeta. Najmłodszy syn Jessego z Betlejem, ojciec Salomona. Ojciec rodu Dawidytów.

Budda - (przebudzony, oświecony) oczyszczony z negatywnych emocji.W węższym znaczeniu: Buddy Siakjamuniego, założyciela buddyzmu.Według nauk Mahajany Budda to nie jest tylko historyczna postać, ale przede wszystkim trzy ciała Buddy.
16 3 16