Odpowiedzi

2009-10-11T17:35:49+02:00
Witam, postaram Ci się pomóc :)
Otóż:
W tym okresie w Europie Zachodniej wzrastało zapotrzebowanie na zboże, to wiązało się ze wzrostem cen na żywność. W tej sytuacji szlachcie polskiej opłacało się wzmożenie aktywności na polu produkcyjnym. Szlachta rozbudowywała więc folwarki, a dzięki przywilejom (zwłaszcza wydanym przez Jagiełłę w 1423 roku w Warcie) stawali się oni właścicielami młynów i karczm. Wraz ze zwiększanie obszarów ziemnych, wzrastała pańszczyzna. Folwarki ze względu na typ dzieliły się na:
- produkujące zboże chlebowe przeznaczone głównie na eksport(nazwijmy je ekspansywnymi)
-ściśle związane z miastem które je objęło(nazwijmy je autonomicznymi)
Dostęp do morza w postaci portu w Gdańsku umożliwił korzystny dla Polski handel min. z Europą Zach. dzięki temu produkowane zboże mogło być eksportowane, Gdańsk stał się jednym z głównych ośrodków handlowych w Europie.

Myślę że choć trochę Ci pomogłem :P
1 3 1
Najlepsza Odpowiedź!
2009-10-11T19:18:56+02:00
Zbożami najczesciej uprawianymi w folwarkach byly jeczmien i pszenica. Spławiane Wisłą , trafiały do Gdańska, a stamtaad za posr gdanskich kupców - na Zachod. Polska nie tylko eksportowała zboże. Na śląsk pędzono corocznie z Wołynia stada wołów, a Wisłą0oprocz zboza- spławano takze drewno i popiół drzewny. Do Polski sprowadzano natomiast głowne wyroby rzeieslnicze, sukno, towary kolonilne i wino. Taka wymiana handlowa w czasach, gdy ceny eksportowanego zboza rosly szybciej niż ceny towarów sprowadzanych do Polski, umozl dosc szybkie bogacenie się. Korzystała z tego przede wszystkim średnia szlachta, czyli ci, ktorzy posiadali co najmniej jeden folwark. W XVI rowniez miasta nie odczuły jeszcze gospodarczej rywalizacji ze szlachtą i korzystały z ożuwionej wymiany handlowej. Także chłopi- mimo wzrostu obciążenia pańszczyźnianego - czerpali zyski z produkcji rolnej.
1 5 1