Odpowiedzi

2010-02-10T15:53:33+01:00
Trzecia część wiersza przybliża nam efekt działania młodego człowieka. Po krzywdach jakie doznała omawiana postać, znalazł się ktoś kto przyniósł jej pomoc, ukazał serce. Być może za słowami: „straszliwe ciemności nagromadzone nad światem przez złych ludzi” chowają się krzywdy jakich doznała sama staruszka, możliwe też, iż jest to niesprawiedliwość wyrządzana ludziom, przyrodzie przez osoby skażone złem. Starsza kobieta przypuszczalnie żyje wspomnieniami związanymi z okupacją, pożogami wojennymi, albo wypadkiem samochodowym. Możliwe, iż ma na nią wpływ dana koincydencja, albo być może jest to po prostu przyzwyczajenie się do znieczulicy społecznej, bowiem nikt aż do tej chwili nie pomógł jej, nikt nie ustąpił miejsca w komunikacji miejskiej, nie pomógł dźwigać torbę z zakupami. Ta „iskierka miłości” przyszła wraz z pomocą jaką wreszcie otrzymała i symbolizuje dobry akt chłopca, bądź też innych organizacji charytatywnych.
2 4 2
2010-02-10T15:55:07+01:00
Tematem wiersza jest potrzeba miłości i dobroci wobec innych .
Wiersz liczy trzy strofy:

- w pierwszej opisano następującą sytułację : na brzeg krawężnika stoi samotna staruszka , dla niej jezdnia jest jak przepaśc . Nie może szybko iśc , boi się , że nie zdąży przejśc na druga strone , bo choc nigdzie nie wiedac samochodu , staruszka wie , że zwykle jadą one bardzo szybko i bardzo się obawia nieuważnych kierokców. Kobieta zachowuje sie niepewnie: " rozgląda sie bojaźliwie " , " stawia stopę / nad przepaścią krawężnika cofa : . Obawa i bezradnośc to uczucia , jakie towarzyszą jej działaniu . Pierwsza siedmio wersowa strofa zawiera opis starszej pani , z charakterystycznymi dla tego wieku elementami wyglądu ; czrny strój , laska , okulry.
- w drugiej zwrotce do staruszki podbiega chłoczyk i przeprowadza ją na druga strone ;
- w trzeciej podmiot liryczny opisał , jakie znaczenie dla staruszki miał ten pozornie droby gest .
"Rozstąpily się straszliwe ciemności " , staruszka przestała sie bac.Ten gest staje się w wierszu ludźmi .
Podmiot liryczny nie jest w wierszu określony ; obserwuje starszą kobietę , próbującą przejśc przez ulicę , i pomagającego jej chłopca.
Problemem , jakim zajął się poeta , jest wzajemny stosunek ludzi do siebie. Nie zawsze znajdujemy czas i nie zawsze mamy ochote , by poświęcic swoją uwagę innym . Jest tak , ponieważ nie mamy w sobie tego , co odnalazł chłopiec . Na określenie tej wartości poeta użył metafory:
" w sercu / małego chłopcan/ świeci iskierka / miłości '


Wiem , że za dużo ale może się przyda !