Odpowiedzi

2010-02-10T15:46:41+01:00
Dżdżownice wytwarzają próchnicę zwaną vermikompostem, czyli humus biologiczny powstający z przerobionych odpadów organicznych. Stanowi on wspaniały nawóz naturalny stosowany obecnie na szeroką skalę w krajach wysoko rozwiniętych, szczególnie w produkcji zdrowej żywności, ponieważ nie zawiera szkodliwych związków, które mogłyby kumulować się w organizmie ludzkim, czy zwierzęcym.
22 4 22
2010-02-10T15:47:19+01:00
Dżdżownice wytwarzają gruzełkowatą strukturę w glebach o próchnicy typu mull, która jest najtrwalsza.
Ich wydzieliny zawierają więcej wodoodpornych agregatów niż gleba, która jeszcze nie przeszła przez ich przewód pokarmowy.
Trwałość takiej gleby zależy od liczby i rodzaju trawionych resztek roślinnych. Jak również jest przypisywana substancjom stabilizującym wytwarzanym przez bakterie przewodu pokarmowego dżdżownic oraz rozwojowi strzępek grzybów już po wydaleniu.
Budują pionowe lub poziome chodniki w substracie (ściółka, gleba mineralna, kompost), które mogą stanowić 2/3 pojemności powietrznej niektórych gleb .w ten sposób przewietrzają glebę, polepszają zdolności absorbcji i magazynowania wody. W doświadczeniach laboratoryjnych Guild wykazał, że przez naczynia z lekką, piaszczystą glebą przeoraną przez dżdżownice woda przechodziła w ciągu 2 dni, a przez 8 w przypadku gleby bez dżdżownic.
Dżdżownice ułatwiają także korzeniom rozrastanie się. Powodują rozkład materii organicznej i równomierne jej rozmieszczenie w profilu glebowym.
Proces trawienia u dżdżownic polega na mechanicznym rozdrobnieniu, a następnie chemicznym związaniu niezresorbowanego, koloidalnego, organicznego i mineralnego materiału glebowego, co prowadzi do wytworzenia gruzełków próchniczno - mineralnych jako wydalin: które mogą służyć do wyściełania chodników, bądź zostawiane na powierzchni zapobiegają sklejaniu się ściółki oraz powodują szybszy jej rozkład. Dżdżownice zwiększają przyswajanie niektórych składników mineralnych, głownie azotu, potasu i fosforu; same dżdżownice po obumarciu dostarczają łatwo przyswajalnego źródła azotu dzięki działalności mikroorganizmów żyjących w przewodzie pokarmowym dżdżownic powstają kwasy fulwowe i huminowe, co świadczy o udziale tych zwierząt w procesie humifikacji materii organicznej pomagają kontrolować erozję, gdyż wydzieliny dżdżownic ułatwiają tworzenie agregatów glebowych, które są bardziej odporne.
29 4 29
Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-10T16:14:57+01:00
Dżdżownica żywi się rozkładającymi szczątkami roślin po czym wydala je z dużą zawartością wody powstaje tzw. papka która po jakimś czasie zmienia się w ziemię.

Mam nadzieję, że pomogłam :)
58 4 58