Odpowiedzi

2010-02-10T16:17:48+01:00
Jacek Soplica jest niezwykłą postaciom. Kontrowersyjność tego jednego z głównych bohaterów ,,Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza sprawia, że na długo pozostaje on w pamięci czytelnika.
Był to młody i przystojny szlachcic ze słomianymi wąsami. Prosta postawa, dumny wyraz twarzy i mądre spojrzenie sprawiały, że sam jego wygląd wzbudzał podziw wśród innych bohaterów powieści.
Człowiek ten w życiu zawsze kierował się uczuciami, nigdy nie rozumem. Potrafił bardzo mocno kogoś kochać, ale równocześnie często bywał okrutny i bezwzględny. Pewność siebie i niezmierna honorowość często doprowadzały go do bójek. Do tego porywczy i wybuchowy charakter czynił, że Soplica budził duży respekt wśród ludzi.
Jednak los sprawił, że Jacek przypadkowo znalazł się w nieodpowiednim miejscu i pod wpływem impulsu zabił człowieka. Jego ofiarą stał się Stolnik, ojciec Ewy, ukochanej Soplicy.
Bohater głęboko to przeżył. Morderstwo, jakiego dokonał, całkowicie go zmienił. Stał się dużo spokojniejszy i cichszy. Porywczość i wybuchowość zastąpiło opanowanie i rozwaga. Obudził się w nim duch patriotyzmu, miłość do ojczyzny i Boga, a trudności, które pokonał w życiu, uczyniły go dojrzalszym i mądrzejszym.

mam nadzieje, ze pomoglam i licze na naj.
2010-02-10T16:20:13+01:00
Jacek Soplica to bohater z "Pana Tadeusza". Był szlachcicem. Kiedy był młody, przyznano mu przydomek "wąsal", ponieważ nosił długie wąsy. Zasiadał on w sejmie.
Kierowała nim duma i porywczość. Jego miłością była córka Stolnika Horeszki – Ewa. Stolnik sprzeciwił się tej miłości. Nienawiść do Horeszki doprowadziła do jego zabójstwa. jacek ożenił się, jednak nie z miłości, dzięki temu małżeństwu miał zapomnieć o śmierci Ewy. Soplica postanowił zrehabilitować się, służąc wiernie swej ojczyźnie. Wstąpił do zakonu i przyjął imię księdza Robaka. Myślę, że miano zdrajcy, które po zabójstwie przylgnęło do Jacka Soplicy, nie było do końca sprawiedliwe. W młodości Jacek popełnił wiele błędów, ale kto ich nie popełnia. ie można przekreślać człowieka za jeden nierozważny czyn, każdemu należy dać szansę.