Odpowiedzi

2010-02-19T18:37:24+01:00
Kampania wrześniowa (inne stosowane nazwy: kampania polska 1939, wojna polska 1939, obrona Polski 1939, wojna obronna Polski) – pierwszy etap II wojny światowej – obrona terytorium Polski przed agresją militarną (bez określonego w prawie międzynarodowym Wikiźródła wypowiedzenia wojny) wojsk niemieckiej III Rzeszy (Wehrmacht), Słowacji (Bernolak) i ZSRR (Armia Czerwona).

Była to pierwsza kampania II wojny światowej, trwająca od 1 września 1939 (zbrojna agresja Niemiec) do 6 października 1939, kiedy to z chwilą kapitulacji SGO Polesie pod Kockiem zakończyły się walki regularnych oddziałów Wojska Polskiego z agresorami. Naczelnym Wodzem Wojska Polskiego w kampanii był marszałek Edward Rydz-Śmigły, a szefem sztabu gen. bryg. Wacław Stachiewicz. Od 3 września 1939 wojna koalicyjnaPolski, Francji i Wielkiej Brytanii przeciw III Rzeszy niemieckiej.
1 5 1
2010-02-19T19:03:43+01:00
Hyba każdy z nas posiada wspomnienie książek, które czytaliśmy jako dzieci sami, czytali nam rodzice, pani w przedszkolu. Niektórzy - tak jak jak - po kilkunastu, kilkudziesięciu latach znajdują w mieszkaniu rodziców, na strychu zakurzone, stare, ale przywracające wspomnienia książeczki. Z nostalgią patrzę na malutkie, kwadratowe zeszyciki, z napisem "Poczytaj mi mamo" na okładce. Biorąc dziś do ręki "Szewczyka Dratewkę" J. Porazińskiej z 1979 roku pamiętam dokładnie siebie jako kilkulatkę leżącą na tapczanie, pod kocem, z bólem zęba i czytającą książkę. Do dziś patrząc na tę książkę pamiętam ten ból zęba:) Ale większość wspomnień jest przyjemniejsza :)

Chodząc do biblioteki z córką zawsze staję przed regałem na którym rozłożone są zniszczone książeczki mające dziś 20 lat i więcej.

Ostatnio na nowo odkryłam "Apolejkę i jej osiołka" Marii Kruger. Wspomnienia przychodzą też, gdy patrzę na ilustracje - jak bardzo jako dziecko chciałam mieć taką parasolkę i taką sukienkę jak Apolejka.

I tak mogłabym pisać, pisać i wspominać.

Wierzę, że wielu z Was ma takie wspomnienia, dlatego razem z Wydawnictwem Dwie Siostry postanowiliśmy zorganizować akcję "Ulubiona książka z dzieciństwa".

Wy wybierzecie ulubioną książkę z dzieciństwa, a Wydawnictwo Dwie Siostry wyda ją ponownie w serii Mistrzowie Ilustracji.Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że urok książek z dzieciństwa tkwi niejednokrotnie w tym właśnie małym formacie, tych konkretnych ilustracjach, które przywołują wspomnienia. Ale wiem jednocześnie, że pozycje książkowe z serii Mistrzowie Ilustracji stoją zawsze na najwyższym poziomie. I taka z pewnością będzie kolejna wybrana przez Użytkowników Allegro, a wydana przez Dwie Siostry książka.

Naszą zabawę podzieliliśmy na dwa etapy. W pierwszym z nich zaproponujcie do trzech tytułów książek, które Waszym zdaniem powinny zostać wydane ponownie w serii Mistrzowie Ilustracji. Możecie wskazać tylko tytuły, ale możecie także opowiedzcie dlaczego ta książka jest dla Was ważna, dlaczego tak ją lubicie, jakie macie związane z nią wspomnienia. Jedynym ograniczeniem jest to, że powinna być to książka dla dzieci do lat 10.

Swoje propozycje zgłaszajcie do dnia 15 października poprzez podpięcie się do tego wątku. Spośród zgłoszonych książek do 30 października wybranych zostanie 5 propozycji, które faktycznie mogą zostać wydane nakładem Wydawnictwa Dwie Siostry.

Użytkownicy, którzy wskażą tytuły największej ilości książek zakwalifikowanych do etapu drugiego otrzymają gadżety Allegro. Można powiedzieć, że nagradzamy tutaj Waszą intuicję.

Od 30 października do 12 listopada będziecie mogli oddawać swoje głosy na jedną z pięciu wybranych propozycji już bez uzasadniania wyboru. Będzie to zwykłe głosowanie.

Po zakończeniu drugiego etapu przyznana zostanie nagroda główna, którą będzie ufundowana przez Wydawnictwo Dwie Siostry cała seria Mistrzowie Ilustracji (9 tomów + jeden wyłoniony w konkursie). Nagroda przyznana zostanie Użytkownikowi, którego wypowiedź i uzasadnienie przedstawione w etapie pierwszym uznane zostanie przez Komisję za najciekawsze. Warto więc oprócz zwykłego wskazania tytułów napisać także ciekawe uzasadnienie.

Naszą akcję popierają i promują liczne blogi i portale związane z tematyką książkową i dziecięcą:
1 5 1