Rozwinę dwa dowolne wybrane punkty planu z mitologii greckiej pt.,,Odyseja'' pieśń 9,10,12
Plan wydarzeń
1.zburzenie miasta
2.niezwykłe lotosy w krainie Lotofagów
3.spotkanie z Cyklopem-śmierć towarzyszy
4.Kirike zamienia żołnieży w świnie
5.zgóbny śpiew syren
6.pomiędzy Syllą a Charba

2

Odpowiedzi

2010-02-10T17:00:54+01:00
5. syreny gubiły swym śpiewem łowiących na wodach wędkarzy którzy w skutek tego zgubili np trasę do domu

1. miasto zostało zburzone w skutek braku odpowiedzialności ludzi
2010-02-10T17:04:29+01:00
3. Żeglując po Morzu Sycylijskim Odyseusz wraz z towarzyszami trafił do krainy Cyklopów-olbrzymów z jednym okiem na czole. Najpotężniejszy z nich był Polifem-syn Posejdona. Odys wraz z 12 towarzyszami udał się do pieczary potwora i czekał na gospodarza. Zjawił się wieczorem. Wydoił kozy i owce, a skończywszy powyższe czynności ujrzał gromadkę ludzi w koncie. Odyseusz powiedział, że nazywa się "Nikt" ale Polifem go nie słuchał tylko zjadł 2 z jego towarzyszy. Śniadanie potwora składało się z tego samego co kolacja.
Odys powiedział, że docenia zaszczyt zjedzenia go jako ostatniego i poczęstował potwora kubkiem wina. Olbrzym wypił tyle, aż odeszła go przytomność i runął na podłogę. W tym czasie wojownik wypalił mu oko kawałkiem drewna i uciekł wraz z towarzyszami przywiązani pod brzuchami baranów. Rozzłoszczony Polifem stanął na brzegu i prosił ojca, aby Odys nigdy nie wrócił do Itaki lub zrobił to bardzo późno. Bóg mórz posłuchał go.
5. Łagodny wiatr powiódł okręt Odyseusza do Wyspy Syren-stworzeń o głosie tak cudnym, że kto je posłyszał zapominał o świecie i roztrzaskiwał się o skały. Odys zalepił swoim towarzyszom uszy woskiem, a sam kazał się przywiązać do masztu i nie odwiązywać póki nie przepłyną. Syreny wabiły żeglarzy najpiękniejszym śpiewem ale załoga Odyseusza ich nie słyszała. Sam Odys stęskniony za spiewem tych istot czynił znaki, by go odwiązali. jednak załoga nie dała się przekonać. Tak przepłyneli.