Oceń postępowanie Napoleona Bonapartego wobec Polaków i sprawy polskiej.

Proszę zróbcie to zadanie proszę proszę z 10 zdań ..Ale żeby było na 100% dobrze zrobiione
J kto pierwszy zrobi to zadanie i dobrze daje naj naj odpowiedźz??

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-13T00:21:34+01:00
PRACA O NAPOLEONIE BONAPARTE

Napoleon Bonaparte był wybitnym politykiem, wodzem i strategiem.
Napoleon Bonaparte urodził się 15 sierpnia 1769roku na Korsyce na Wyspie świętej Heleny. Jego rodzice: Letycja Bounaparte i Carlo Maria Bounaparte wychowywali go na wzór mody francuskiej.
Napoleon zmienił swoje nazwisko z ''Bounaparte'' na Bonaparte, ponieważ twierdził, że tak brzmi bardziej po francusku.
W 1796r. młodziutki Napoleon obejmuję dowództwo armii francuskiej. Podboje Napoleona związane z armią francuską zawładnęły Włochy, aż po Wenecję, zlikwidowały państwo kościelne, a w zamian utworzyły Republikę Rzymską i opanowały Szwajcarię. W maju 1798 roku Napoleon udaję się w wyprawę do Egiptu, gdzie chciał przerwać komunikacje Wielkiej Brytanii z Indiami i zmusić Anglię do zawarcia pokoju.
Do Egiptu zabrał ze sobą wielu uczonych, aby Ci badali tamtejszą cywilizację. Napoleon w Egipcie pokonał panujących wtedy w tym kraju Turków, a w tym samym czasie generał Nelson zniszczył flotę francuską, co w afekcie spowodowało, że Francja została oddzielona od armii.
W 1799r. Napoleon potajemnie wraca do Francji, gdzie udaje mu się dojść do porozumienia z ważnymi osobami
i już 9 listopada owego roku obejmuje dowództwo nas wojskami Paryża. Następnie zlikwidowano dyrektoriat i władzę sprawowali trzej konsulowie. W 1804 roku dochodzi do koronacji Napoleona Bonaparte na króla Francuzów, Bonaparte wprowadza wiele reform. W 1810 roku Napoleon bierze ślub z Marią Ludwiką z dynastii Habsburgów i tym samym rozwodzi się z Józefiną. Po czasie okazuje się, że Napoleon ma swoich zawistnych wrogów. W skład koalicji Anty-napoleońskiej wchodziły: Prusy, Anglia, Austria i Rosja. Napoleon świetnie radził sobie z rozbijaniem tych koalicji, co wiąże się z wygranymi bitwami. W 1805 roku doszło do bitwy pod Austerlitz, gdzie Napoleon pokonał Rosję i Austrię - tzw. " Bitwa Trzech Cesarzy''. W 1806r. pod Jeną i Auerstadem pokonał Prusy. W 1809roku ponownie pokonuje Austrię w bitwie pod Wagram. W 1806 roku utworzono związek REŃSKI, gdzie Napoleon podporządkował sobie podbite państwa niemieckie.
Polacy w Napoleonie Bonaparte pokładali nadzieję, co do odzyskania niepodległości. W Pieśni Legionów Polskich we Włoszech we fragmencie ''... dał nam przykład Bonaparte, jak zwyciężać mamy..."
Polacy widzieli w napoleonie Bonaparte autorytet, osobę godną do naśladowania. W 1807r. nasi rodacy u boku Napoleona walczyli z Prusami i Rosją, tego samego roku był pokój w Tylży między Francją, a Rosją i Prusami. Powstało Księstwo Warszawskie.
22 czerwca 1812 roku Napoleon jeszcze raz rozpoczął konflikt z Rosją, jeżeliby Rosja odniosła zwycięstwo, to przywrócone miało zostać - niepodległe Królestwo Polskie, złożone z ziem wszystkich trzech rozbiorów.
Pod BONODINO doszło do starcia wojsk Napoleońskich z Rosją.
We wrześniu 1812 roku Napoleon zajmuję Rosję. W 1813 roku w bitwie pod Lipskiem odnosi klęskę. Napoleon abdykuje. Jego miejscem pobytu była wyspa Elba. W 1815 roku Napoleon opuszcza wyspę i jedzie do Francji, gdzie szybko udało mu się opanować Paryż. Rozpoczął się krótki okres panowania napoleona zwany - "100 dni". Jednak zakończył się niebawem w bitwie pod Waterloo. Waterloo-, to symbol ostatecznej klęski Napoleona Bonaparte.
Bonaparte zmarł na wygnaniu w 1821 roku.
Napoleon Bonaparte według mnie był postacią godną do naśladowania. Był też znakomitym strategiem, co świadczy o jego niewielkiej ilości klęsk, które stoczył na tak ogromną ilość stoczonych bitew i wojen. Dla wielu jednak może być postacią negatywną, bo wiemy przecież, że Napoleon wykorzystywał ludzi między innymi Polaków, aby osiągnąć własne cele, co świadczy o jego w pełni egoistycznej postawie. Napoleon wprowadził też wiele reform. Dwie, które osobiście najbardziej sobie cenie, to kodeks - dzięki, któremu każdy z nas ma prawo do wolności osobistej i możliwości rozwodu, gdzie sądzę, że w niektórych kwestiach, jest to bardzo przydatne. Jednak wybór czy Napoleon Bonaparte był dobrym człowiekiem czy też nie należy do osobistej opinii każdego człowieka, iż każdy ma prawo do własnego zdania.

Autor tekstu: Monika Kamzol.
100% oryginalności, 0% kopiowania.
Tekst oparty na podstawie różnych, jakże przydatnych źródeł historycznych.
6 2 6