Odpowiedzi

2010-02-10T16:36:30+01:00
Oddycha, odrzywia się, porusza się,
2 3 2
Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2010-02-10T16:37:13+01:00
Oddychanie, wydalanie, odżywianie, krążenie, ruch, rozmnażanie, wrażliwość
3 3 3
2010-02-10T16:40:47+01:00
Czynności życiowe i zachowanie się zwierząt bezkręgowych

Sukcesja form pierwotniaków w hodowli na nalewce sianowej

Wynik obserwacji:
a) Nastąpiło zmętnienie, na powierzchni pojawił się „kożuszek” utworzony z bakterii, pierwszych orzęsków (zwykle drobne Colpidia), a następnie pojedynczych pantofelków.

Wniosek: Skład gatunkowy pierwotniaków w miarę czasu trwania hodowli stopniowo się zmienia. Jedne formy wymierają lub są wyjadane , na ich miejsce pojawiają się inne. Obserwowano więc różne stadia sukcesji pierwotniaków.

Reakcja ślimaków na pokarm

Wynik obserwacji: Ślimaki poruszają się torem zaznaczonym kroplami syropu. Od dołu widoczne są szybkie fale skurczu i rozkurczu mięśni. Na szybie pozostaje smuga śluzu. Widoczne są ruchy warg otaczających otwór gębowy.

Widok: Ślimaki mają zmysł smaku i wykazują reakcję dodatnią na działanie słodkich substancji. Ruch odbywa się dzięki skurczom i rozkurczom mięśni nogi ślimaka.

Reakcja ślimaków na różne bodźce

Wynik obserwacji: Na dotyk i kwas ślimak winniczek reaguje wciąganiem ciała do muszli. Odwrotnie reaguje na oddziaływanie roztworu cukru – zbliża się do waty nasączonej roztworem cukru.

Wniosek: Ślimak winniczek ma dobrze rozwinięty zmysł dotyku, węchu i smaku.

Wpływ podłoża na sposób poruszania się ślimaków

Wynik obserwacji: Obserwacje a), b) i c) wskazują, że ślimak posuwa się swobodnie zarówno po gładkiej, jak i szorstkiej powierzchni, a nawet po podłożu kamienistym o licznych, ostrych krawędziach.
2 3 2