Odpowiedzi

2009-10-11T15:06:27+02:00
TARCZA
Polska i Stany Zjednoczone podpisały deklarację o zainstalowaniu elementów tarczy antyrakietowej na naszym terytorium. System ma uchronić stany Zjednoczone, oraz kraje zjednoczone w NATO, przed ewentualnym atakiem rakietowym. Baza powstanie w Redzikowie (Pomorskie). Koło Warszawy, ma też powstać baza z rakietami Patriot, które będą nastawione na obronę stolicy.

ŚMIERĆ POLSKICH ŻOŁNIERZY W AFGANISTANIE
Trzej polscy żołnierze zginęli w Afganistanie. Czwarty jest ciężko ranny. Afganistan staje się dla polskich żołnierzy coraz bardziej niebezpiecznym miejscem. To jest wojna, a nie „misja stabilizacyjna”, cokolwiek by to oznaczało. Wprawdzie Tusk przyleciał do Kabulu (podobno i na niego przygotowywano zamach…warto tę informację podzielić przez 2), wesprzeć naszych na duchu, ale…i sama wojna, i uczestnictwo w niej polskich sił zbrojnych, warto byłoby określić jako problematyczne. Żołnierze, którzy zginęli, należą do grupy 1200, wysłanych do Afganistanu. Prognozuje się jednak, że liczbę tę należy zwiększyć, a poza tym, że dla polskiego kontyngentu nadchodzą trudne dni.
2009-10-11T15:08:13+02:00
Barack Obama został laureatem pokojowej Nagrody Nobla. Obama wyprzedził rekordową liczbę 205 kandydatów.
Prezydent USA został wyróżniony za swoje wysiłki zmierzające do "umocnienie międzynarodowej dyplomacji", zwłaszcza starania o redukcję swiatowych arsenałów jądrowych. Gospodarz Białego Domu "stworzył nowy klimat międzynarodowy"