Odpowiedzi

2010-02-10T17:03:36+01:00
Odyseusz (Odys, Ulisses; gr. Ὀδυσσεύς Odysseus; łac. Ulixes) – bohater Odysei Homera. Legendarny król Itaki, syn herosa Laertesa i jego małżonki Antyklei. Według mitu był najprzebieglejszym z królów biorących udział w Wojnie Trojańskiej, autorem podstępu, dzięki któremu Grecy wygrali wojnę – konia trojańskiego. W podróży powrotnej do Itaki przeżył wiele przygód. Tułał się przez 10 lat po morzach i oceanach, zanim wrócił do swej żony Penelopy. Obok Heraklesa i Tezeusza jest najbardziej znanym bohaterem greckich mitów i legend. Synem Odyseusza był Telemach.
Podobnie jak w przypadku większości greckich królów, ród Odyseusza także wywodził się od bogów. Jego ojciec Laertes był synem Arkejsjosa (Arkizjosa), potomka (a wg mniej popularnych wersji mitu nawet syna) Zeusa. Natomiast matka Odyseusza, Antyklea, była córką znanego z przekrętów Autolykosa, syna Hermesa.
Gdy Helena Trojańska została porwana i królowie greccy szykowali się do wspólnej wyprawy na Troję, przyłączyli się do nich bardzo niechętnie Arkantos, Ajaks i Odyseusz. Z żalem opuścił swą żonę i narodzonego właśnie syna Telemacha.

Na wojnie spędził 10 lat, by w końcu dzięki podstępowi zapewnić greckim najeźdźcom zwycięstwo. Wg innej wersji mitu nie wymyślił fortelu sam, a podpowiedziała mu go Atena. Z jego inicjatywy zbudowano wielkiego drewnianego konia, w środku którego ukryli się najmężniejsi wojownicy. Reszta armii, pozorując odwrót, odpłynęła na niewielką odległość od miasta.

Trojanie, znajdując spalony obóz i gigantycznego konia, uznali go za dar dla bogów i pomimo nielicznych protestów wciągnięto do miasta. Tego wieczoru hucznie świętowano. Nocą, gdy większość mieszkańców Ilionu była już nietrzeźwa albo spała, z konia wyszli żołnierze. Otworzyli bramy miasta i wpuścili resztę wojsk, która w tym czasie zdążyła powrócić pod Troję. Rozpoczął się pogrom mieszkańców.
2 5 2
2010-02-10T17:05:18+01:00
Odyseusz-bochater odysei homera. legendarny krol itaki, zolnierz i podroznik. Legendarny król Itaki, syn herosa Laertesa i jego małżonki Antyklei. Według mitu był najprzebieglejszym z królów biorących udział w Wojnie Trojańskiej, autorem podstępu, dzięki któremu Grecy wygrali wojnę – konia trojańskiego. W podróży powrotnej do Itaki przeżył wiele przygód. Tułał się przez 10 lat po morzach i oceanach, zanim wrócił do swej żony Penelopy. Obok Heraklesa i Tezeusza jest najbardziej znanym bohaterem greckich mitów i legend. Synem Odyseusza był Telemach.

licze na naj...
4 4 4
2010-02-10T17:13:31+01:00
Odyseusz był królem Itaki. Jego małżonką była Penelopa, a synem Telemach.Uczestniczył w wojnie trojańskiej.Podczas swej tułaczki na świecie spotkało go wiele przygód m.in.:
-Spotkanie z cyklopem Polifem
-przepłynięcie przez wyspę syren
-trafienie na, wyspę Ajaja, na której rządziła czarodziejka-Kirke
Nasz bohater wymyślił słynny podstęp konia trojańskiego.Poza domem był 20 lat z czego 10 walczył w wojnie trojańskiej,a kolejne 10 wracał do domu.
2 5 2