Odpowiedzi

2010-02-10T17:30:55+01:00
Syzyfoew Prace polegaja na tym że jest po powstaniu styczniowym i jest rusyfikacja.Marcin Borowicz podaje sie rusyfikacji.Do szkoly w klerykowie przyjeto nowego ucznia Bernarda Zygiela z Warszawy za czytanie polskiej literatury.Za czytanie polskiej literatury musial mieszkac z nauczycielem i nie mugl uczeszczac na lekcje polskiego i nie moglsie spotykac z kolegami po szkole.Po polowie miesiąca dostal pozwolenie na uczeszczanie na lekcje polskiego.
Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-10T17:42:54+01:00
Możesz napisać, że lektura ta ukazuje dzieciństwo i dojrzewanie Marcina Borowicza i podać kilka przykładów z jego dzieciństwa, młodości a potem już wieku dojrzałego (pomaturalnego :P). Napisz, że chłopiec dojrzewał do pewnych uczuć i poglądów. Dostrzegał błędy w swojej postawie politycznej- najpierw był rusofilem (zwolennikiem kultury rosyjskiej i wszystkigo co z nią związane), ale pod wpływem pewnych wydarzeń (tu podaj przykład) został zagorzałym patriotą. Uczucia dojrzewały w nim stopniowo... najpierw była to pasja do polowań, następnie zamiłowanie do kultury rosyjskiej, potem "zapalenie" do polskiej literatury, wreszcie miłość do Anny Stogowskiej, a na końcu rozpacz po stracie (wyjeździe) tej osoby.

Można też dodać, że upór i wytrwałość młodzieży, która podejmuje walkę z obcą przemocą, nawiązuje do mitologicznej historii o Syzyfie, dlatego książka ta nosi właśnie taki tytuł. Jest też druga opcja- że to rusyfikatorzy ( w tym nauczyciele) podejmują syzyfową prace, próbując "walczyć" z młodzieżą i wszystkimi obywatelami Rzeczpospolitej, by wypaczyć w nich wszystko to co narodowe- polskie.