Odpowiedzi

2010-02-10T17:30:22+01:00
Obraz Pitera Bruegla pt"Myśliwi na śniegu" z 1565 roku, to jeden z cyklu obrazów ukazujących pory roku. Pierwotnie obrazów było 12,ale do dziś zachowało się tylko 5 dzieł, które noszą tytuły: "Myśliwi na śniegu", "Posępny dzień" , "Powrót stada", "Żniwa","Sianokosy". Obraz olejny namalowany na desce. Dzieło jest nazywane również "Powrót z polowania",obecnie znajduje się w muzeum w Wiedniu.
Głównym elementem obrazu jest zimowy dzień w malowniczo położonej wiosce. Pierwszym elementem,który widnieje na obrazie to grupa myśliwych poruszająca się między drzewami,a za nimi idzie sfora psów powracająca z polowania.Myśliwi są ciepło ubrani w wyposażeni w narzędzia do polowania.Psy towarzyszące grupie ludzi są bardzo zmęczone po długich poszukiwaniach zwierzyny. Na drugim planie widać grupę ludzi przy ognisku. Można zauważyć krzewy i zabudowania na stawie. W głębi obrazu znajdują się grupa ludzi, którzy wykorzystują każdą chwilę na zabawę z dziećmi na zamarzniętym stawie. Śnieg nie przykrył tylko ziemi, ale także szczyty gór oraz dachy domów z których wychodzi biały dym. Po szarawym niebie latają ptaki, które poszukują schronienia przed mrozem oraz pokarmu, którego ciężko znaleźć by zaspokoić głód trapiący ich brzuchy. Kolory,które widnieją na obrazie są bardzo smutne i zimne. Na sztuce dominuje kolor szarawy i biały, ale nie tylko. Autor ożywił swoją sztukę dodając troszeczkę cieplejszych barw, które widnieją na domach i w ogniu, ubraniach oraz różne razy psów.
Autor tego obrazu bardzo dobrze przedstawił jego charakter.Sztuka może przedstawiać się za obraz ponury ale z drugiej strony tak właśnie jest gdy nadejdzie śnieżna pora roku.