Wyjaśni różnice miedzy siatka geograficzną a kartograficzna???
podaj przykłady zastosowania map w zyciu codziennym???
wyjaśnij róznice miedzy wysokośćia wzgledna a bezwzgledna???
wyjaśnijróznice miedzy mapą,planem a globusem???
z góry dziekuje kto mi to rozwiaze dostanie naj oczywiscie jak bedzie dobrze

3

Odpowiedzi

2010-02-10T17:51:40+01:00
1. geogr . - układ równoleżników i południków NA GLOBUSIE
kart. - to samo ale na MAPIE

2.

3. wysokoc względna to wysokosc mierzona od podnóża (lub poziomu jeziora)do szczytu podajemy ją w metrach wysokość bezwzględna to wysokość mierzona od poziomu morza do szczytu i podajemy ją w metraCH NAD POZIOMEM MORZA.

4. Różnica między planem a mapą polega na tym, że plan przedstawia tak mały fragment powierzchni, iż można uznać ją za powierzchnię płaską. W związku z tym nie trzeba uwzględniać podczas jego przygotowywania deformacji obrazu wynikających z kulistości Ziemi, z tego też powodu na planie brak układu współrzędnych geograficznych.
9 4 9
2010-02-10T18:02:03+01:00
Roznica pomiedzy siatka kartograficzna a geogrficzna jest taka, ze siatka geograficzna naniesiona jest na globus a siatka kartograficzna na płaszczyżnie ( mapie lub planie)

Przyklady zastosowania map: podczas podrózy, wycieczek, wytłumaczenie komuś gdzie znajdują sie jakies dane obiekty np w miescie.

Wysokość względna mierzona jest od podnóża jakiejs góry do jej szczytu, a wysokośc bezwzględna od poziomu morza do danego szczytu.

Plan jest obrazem niewielkiego obszaru na Ziemi, sporzadzonym w dużej skali, a mapa dużego obszaru w małej skali. Natomiast globus przedstawia całą kulę ziemską.

7 5 7
2010-02-10T18:03:01+01:00
Wysokość bezwzględna-wysokość terenu liczona od poziomu morza(wyrażana w metrach nad poziomem morza).
wysokość względna-wysokość terenu liczona od podstawy do wierzchołka (wyrażana w metrach.)

zastosowanie map-poznanie miast,państw,rzek,gór.
Ułatwione poruszania się po drogach.

Siatka kartograficzna jest układ południków i równoleżników na mapie,a znowu siatka geograficzna jest układem południków i równoleżników znowu na kuli ziemskiej.

5 4 5