Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-10T18:01:37+01:00
W strefach międzyzwrotnikowej i podzwrotnikowej, w gospodarstwach rolnych zwanych plantacjami, uprawia się rośliny przeznaczone głównie na eksport: banany, ananasy, cytrusy, kiwi, herbatę, kawę, kakao, bawełnę i wiele innych. Trafiają one na rynki tych krajów, w których klimat uniemożliwia ich uprawę. Pierwsze plantacje zakładali Europejczycy w koloniach w XVI wieku.
Stale rośnie popyt na produkty rolnicze pochodzące ze strefy międzyzwrotnikowej lub podzwrotnikowej: owoce (cytryny, pomarańcze, grejpfruty, kiwi, mango, granaty, ananasy), używki (kawę, herbatę, kakao, tytoń), rośliny oleiste (orzeszki ziemne, palmę olejową, soję), rośliny włóknodajne (bawełnę i agawę sizalową), kwiaty. Dlatego wzrasta obszar tych upraw. Często odbywa się to kosztem uprawy roślin żywieniowych (zbóż i roślin bulwiastych). Rośliny eksportowe uprawiane są najczęściej na plantacjach.
Pierwsze plantacje założyli w krajach kolonialnych Europejczycy. Na dużych obszarach wprowadzano uprawę jednej rośliny przeznaczonej na eksport. Najczęściej uprawia się na plantacjach kakao, kawę, herbatę, tytoń, palmę olejową, orzeszki ziemne, trzcinę cukrową, banany, ananasy, bawełnę, sizal i kauczukowiec. Założenie plantacji jest kosztowne. Trzeba przygotować ziemię pod uprawę i zakupić dużą ilość sadzonek roślin. Plantatorzy inwestują też w rozbudowę infrastruktury.