Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-10T18:43:29+01:00
Styl Krzyżaków :

W Krzyzakach autor pisze ze dla rycerza, damy były świętością. Klękali przed nimi, toczyli o nie pojedynki. Każdy rycerz mógł wybrać jedną damę i złożyć jej rycerskie ślubowanie, które polegało na tym, że na całym świecie będzie ogłaszał jaka jego dama serca jest piękna, mądra i szlachetna. Obiecał przy tym wierność i poświęcenie.
Rycerzem mógł zostać szlachcic, który przedtem służył u rycerza jako giermek lub zasłużyła na to odważnym czynem. Obrońcą króla mógł zostać też chłop, pod warunkiem, że zasłuży na to poprzez bohaterski czyn. Wtedy król czynił go szlachcicem, a później rycerzem. Na rycerza mógł pasować król lub inny rycerz.
Średniowieczny rycerz nosił ciężką zbroję. Hełm z przyłbicą chronił twarz i całą głowę. Jedną ręką trzymał bardzo ciężki miecz, a drugą chorągiew oraz tarczę. Miecz był najważniejszy dla rycerza.
Rozrywkami rycerzy były turnieje rycerskie i pojedynki.
Większość rycerzy nie potrafiła ani czytać, ani pisać. Byli oni stworzeni do walki i ochrony króla

Wyposażenie i ubiór rycerza wyglądał następująco: rycerz miał 3 konie, konia jucznego na którym znajdował się rynsztunek przydatny do walki, na następnym koniu zwanym rumakiem rycerz uczestniczył w walce, był to specjalnie wytresowany koń który nie bał się głośnych okrzyków podczas bitwy, trzecim koniem był wierzchowcem na którym poruszał się rycerz w drodze na miejsce bitwy. Za nim poruszał się giermek który musiał o to wszystko dbać. Rycerze zawsze kojarzeni są ze zbroją. Pierwszym rodzajem takiej ochrony była zbroja kolcza (zbudowana z zaplecionych kółeczek) następnie wyparła ją zbroja płytowa (zbudowana z metalowych płyt) często także stosowano zbroje płytową nałożoną na kolcza. Jako ochrona służyła także tarcza i hełm. Podczas walki posługiwano się (szarża) długą (ok. 4 m.) kopią służącą tylko do przebijania zbroi. Następnie rycerz wyciągał miecz , topór lub inny przedmiot którym następnie walczył. Przy pasie nosił zawsze mizerykordie, czyli mały niewielki sztylet służący do zadawania śmiertelnych ciosów.


Co lub czym sie żywili :

Nasi przodkowie jedli i pili:
-wino i jajecznicę z kiełbaskami
-orzechy i słodkie placki z rodzynkami
-suszone grzyby
-beczułki miodu i piwa
-kluski z serem
-sernik, miód, suchary i konopie
-wędzone mięso

Jak mieszkali nasi przodkowie:
Bartnicy w XIII wieku mieszkali w szałasach.Chłopi w lepiankach z gliny, mieszczanie zaś w bogato zdobionych domach.Rycerze posiadali swoje dwory, które były urządzone zależnie od majątku rycerza.
Dwór w Bogdańcu był dworem skromnym, składał się z ogromnej sieni, z kuchni i dwóch izb, gdzie znajdowały się okna z błon. Na środku znajdowało się ognisko, a na ścianach wisiały zbroje, szynki wieprzowe i zwoje kiełbas.
W Zgorzelicach dwór był bogatszy.Miał modrzewiową podłogę oraz ściany ozdobione półkami i makatami,a pod stołami znajdowały się skóry zwierząt.
Dwór w Przasynszu był zbudowany z drewna i był duży, ale niski.
71 2 71
2010-02-10T20:54:22+01:00
Jak pewnie wszytkim wiadomo akcja Krzyżakwó rozgrywa się w czasach średniowiecznych. Nie trudno więc zgadnąć jak wygladało tamtejsze życie.Jednek postaram siuę trochę przybliżyć codziennośc bohaterów. Tak więc jeżeli chodzi o jedzenie nie było ono tak urozmaicone jak dziś ,a ludzie szczególnie mężczyźni gustowali w tłustuych pieczonych mięsiwach i dużych kuflach piwa. Najczęściej jadano dziczyznę czyli sarny, jelenie, niedźwiedzie czy zające. Ubiór postaci charakteryzują ciepłe skury i futra oraz wytworne płaszcze i szerokie pasy i skórzane buty. Każdy z nich bezgranicznie wieżył w boga, honor i ojczynze. Były to dla nich wartści niepodważalne. Bradzo waże było dla nich uzcestnictow we mszy świętej i przyjmowanie sakrametów. Cenili również barterską i rodzinną miłość.
38 4 38