Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2010-02-10T18:11:45+01:00
Trzeba się podmywac ciepłą wodą z mydłem, wycierac papierem toaletowym, zmieniac bieliznę, równiez nie przetrzymywac moczu bo to prowadzi do rozwoju bakterii.
5 4 5
Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2010-02-10T18:12:16+01:00
Prawidłowa dieta, zachowanie czystości w miejscach intymnych, dokładne leczenie każdej infekcji
7 4 7
2010-02-10T18:14:50+01:00
Układ moczowy składa się z dwóch nerek , pęcherza moczowego , dwóch długich rur (moczowodów) , łączących nerki z pęcherzem, oraz z cewki moczowej , przez którą mocz opuszcza ciało. Nerki filtrują krew i wytwarzają mocz. Mocz płynie moczowodami do pęcherza , gdzie gromadzi się . Po wypełnieniu pęcherz wydala mocz poprzez cewkę moczową na zewnątrz.
Układ moczowy spełnia dwa główne zadania: wydala z ustroju niepotrzebne produkty przemiany materii i substancje szkodliwe oraz utrzymuje stałość składu płynów ustrojowych. Nerki są niezbędne do utrzymania organizmu przy życiu, ale dla jego prawidłowego funkcjonowania wystarczy już jedna dobrze działająca nerka.
Nerki to dwa narządy o kształcie ziarna fasoli , znajdujące się w tylnej części jamy brzusznej , poniżej płuc. Każda nerka ma 10 cm długości i 5 cm szerokości. Nerki usuwają z krwi zbędne substancje oraz nadmiar wody i soli , żeby krew miała stały skład . Krew dociera do nerki dużymi naczyniami , zwanymi tętnicami nerkowymi . Do każdej nerki prowadzi jedna tętnica. Zbędne substancje , woda i sole tworzą mocz , który gromadzi się w pęcherzu moczowym , a potem jest usuwany na zewnątrz . Ludzkie nerki codziennie przesączają z krwi ok. 180 litrów płynu , z którego następnie wytwarzają 1,5 litra moczu .Potrzebne substancje są ponownie wchłaniane do krwi przez miliony kanalików (nefronów) , znajdujących się w wewnętrznej i zewnętrznej części nerki , czyli w korze i rdzenie.
Rdzeń układa się w postaci trójkątnych pól- piramid nerkowych. Pomiędzy piramidy wnika kora tworząc słupy nerkowe. Naczynia nerkowe i moczowód wchodzą do nerki przez wnękę. We wnętrzu nerki bliżej wnęki znajduje się miedniczka nerkowa, która na zewnątrz przechodzi w moczowód, a do wnętrza nerki rozgałęzia się na 2-3 kielichy nerkowe większe. Z kolei one dzielą się na ok.10 kielichów nerkowych mniejszych, które kończą się na brodawkach nerkowych na końcach piramid.
Drogi wyprowadzające mocz stanowią kielichy, miedniczka nerkowa, moczowód, pęcherz moczowy oraz cewka moczowa.
Nefron stanowi podstawową jednostkę czynnościową nerki. Jedna ludzka nerka zawiera ich około miliona. Składa się on z kłębuszka nerkowego oraz cewki. Kłębuszki zbudowane są z sieci drobnych naczyń włosowatych otoczonych torebką,do której następuje przesączanie tzw. moczu pierwotnego (około 180 I na dobę). Skład przesączu kłębuszkowego w warunkach fizjologicznych jest zbliżony do składu osocza, pozbawiony jest jedynie białka (śladowe ilości białka mogą być obecne) i związanych z nimi składników drobnocząsteczkowych.
Nerki są narządami wydalniczymi. Usuwają z organizmu zbędne substancje wraz z moczem. Takimi niepotrzebnymi substancjami są produkty przemiany materii np. mocznik i niektóre kwasy nieorganiczne. Z moczem wydalane są także leki i substancje trujące, jeśli takie znalazły się we krwi. Poza wyżej wymienionymi czynnościami nerki pełnią jeszcze funkcję gruczołu dokrewnego. Produkują i wydzielają do krwi erytropoetynę (hormon regulujący powstawanie krwinek czerwonych w szpiku kostnym), reninę (enzym pobudzający korę nadnerczy do wydzielania aldosteronu oraz odgrywający rolę w powstawaniu angiotensyny II- hormonu kurczącego naczynia krwionośne) oraz prostaglandyny (substancje hormonalne o szerokim spektrum działania, między innymi rozszerzające naczynia krwionośne).
Zasadniczą funkcją nerek w ustroju jest utrzymanie prawidłowego składu płynów ustrojowych. Dzięki skomplikowanym mechanizmom regulowanym częściowo przez hormony oraz substancje produkowane bezpośrednio w nerce potrafi ona utrzymać równowagę środowiska wewnętrznego. Nerki odgrywają zasadniczą rolę w regulacji gospodarki wodnej, sodowej, potasowej, wapniowo-fosforanowej, kwasowo-zasadowej oraz w zapewnieniu właściwego ciśnienia tętniczego krwi.