Odpowiedzi

2010-02-10T19:20:43+01:00
Pewnie Cię to zdziwi, ale starożytni Rzymianie jedli bób (gotowany, prażony), sprzedawany często na ulicach tak jak dzisiaj sprzedaje się pizzę i zapiekanki. Częstymi składnikami ich potraw była cebula, czosnek, oliwki. Robili też proste placki z mąki, które przypominały nieco podpłomyki, popijali to wszystko winem rozcieńczonym z wodą. Oczywiście dotyczy to głównie biednych Rzymian. Bogaci podczas wystawnych uczt spożywali niezwykle wyrafinowane posiłki, które wykonywano z przeróżnych mięs. Bardzo cenione były rozmaite rodzaje ptactwa, często pochodzące nawet z Afryki. Zwyczajowo jednak każdy oficjalny posiłek zaczynali od jajek (stąd łacińskie przysłowie ab ovo – od jajka, oznaczające, że daną rzecz trzeba wyjaśniać od początku).

3 4 3
2010-02-10T19:26:06+01:00
Potrawa narodową w Rzymie był puls.

Potrawy mięsne :
jadano naturalne ryby,
mięso wołów składanych w ofierze,
dziczyzna,kozina, baranina,
mięso dzikich ptaków i domowy drób.
Do konsystencji mięsa mielonego do którego dodawano całe orzeszki piniowe, formowano pulpet, rozpłaszczano i smażono na ruszcie. Powstały kotlet wsadzano w bułkę.

Inne potrawy:
mleko, jego produkty czyli sery, masło, napoje fermentacyjne i alkohole (też z mleka)
do chleba, smażenia i gotowania używano oliwy.

mięte, bazylie, szafran, kolender, rute (ceniona pożniej przez Rzymian), tymian, pistakowiec, szparagi, melony, sałate, koper, kmin, soczewice, buraki, (granatowce), ogórki, olej z sezamu, drób: perliczki, jarząbki, kuropatwy, ser kozi i owczy, wino palmowe lub z jęczmienia, papki z prosa, pistacje, czereśnie, wino gronowe, mak (Hipokrates polecał meconium, czyli napój z maku na osłabienie bólu), endywie, znano też sól

To jadali wszyscy.

Bogaci zazwyczaj jedli wytworne potrawy, bogaci to tak samo. Tylko musisz wybrać, możesz też poszukac w ksiażce ;)
Pozdrawiam :*

2 4 2