Odpowiedzi

  • kzd
  • Początkujący
2010-02-10T19:27:30+01:00
Najlepszym cesarzem był niewątpliwie Oktawian August, twórca i organizator imperium rzymskiego.Stworzył nowy system. Władca za którego rządów Rzym znacznie rozszezył granice - chyba najbardziej zasługuje na miano najlepszego cesarza. Zazreformował skostniały system, to on przejął spuściznę Cezara, mimo że nikt na niego nie stawiał, to dzięki niemu zakończono szereg wyniszczających wojen domowych, jako jednemu z nielicznych udało mu się umrzeć naturalnie. Nie miał charyzmy ani zdolności Cezara, lecz to on stworzył system, dający Rzymowi kolejne dwa wieki supermacji militarnej i kulturowej. Cezar choć był człowiekiem wibitnym, to nie potrafił zalegalizować swoich rządów, przez co zginął. Oktawian znalazł rozwiązanie, które na dodatek sprawdzało się jeszcze wiele lat po jego śmierci.
Przedewszystkim Augus zasługuje na miano najleszego z powodu umiejetnego tworzenia i rzadzenia imperium i nie wpadaniu na głupie pomysły ;)

Pozdrawiam;)
2010-02-10T19:46:14+01:00
Najwybitniejszym wodzem rzymskim był Gajusz Juliusz Cezar. Wsławił się podbojem Galii (dzisiejszej Francji). Dotarł nawet na wyspy brytyjskie. Pokonał wszystkich swoich rywali i został jedynym władcą państwa (jedynowładcą) otrzymał urząd dożywotniego dyktatora. Był naczelnym wodzem. Zarządzał skarbem państwa. Przeprowadził zmiany w senacie. Skupił w swoich rękach niemal całą władzę.