Odpowiedzi

2010-02-10T19:31:39+01:00
Ballada - gatunek synkretyczny (mieszany). Zawiera zarówno cechy epiki jak i liryki. Jej tematem są niezwykłe wydarzenia. Jest to też określenie tańca przeniesione na pieśń w poezji prowansalskiej. romantyzm - epoka w historii sztuki i literatury, trwająca od lat 90. XVIII wieku do lat 40. z fr. romantisme, od roman - powieść, opowieść.
33 4 33
  • magg
  • Początkujący
2010-02-10T19:32:18+01:00
Ballada - opowiesc laczace w sobie elementy liryki, epiki i dramaru, zwykle wierszowana. Zawiera w sobie niezwykle wydarzenia.

romantyzm - epoka w historii literatury. Trwała od lat 90. 18 wieku,

3 3 3
2010-02-10T19:33:15+01:00
ballada– wierszowana opowieść, łącząca w sobie cechy liryki, epiki i dramatu, której tematem są niezwykłe wydarzenia. Jest gatunkiem synkretycznym. Jej nazwa pochodzi od włoskiego ballare (tańczyć), co wskazuje na włosko-prowansalskie początki. Romantyczna ballada nawiązuje jednak do ludowych pieśni, które między XII a XIV w. pojawiły się w Danii i Szkocji. Pod koniec XVIII w. odkryli je miłośnicy folkloru. Wkrótce ballada stała się ulubionym gatunkiem poetów. Jej forma romantyczna wyróżnia się śpiewnością wiersza, nastrojowością, tajemniczością niejasno zarysowanych zdarzeń z interwencją złowrogich sił nadzmysłowych. Uwydatnieniu sensacyjności sprzyja konstrukcja narratora – zdziwionego światem – który przedstawia.

Ballada była charakterystyczna dla epoki romantyzmu.

Cechy ballad romantycznych:

* ludowość (obecność ludu – mieszkańców wsi, symbolika ludowa),
* obecność postaci fantastycznych (nimf, rusałek, duchów),
* przysłowia ludowe, złote myśli, które kształtują moralnie ludzi,
* przyroda jako żywy bohater,
* język stylizowany na język ludowy (elementy mowy potocznej i gwary),
* cały tekst ma charakter zwykłej, ludowej opowieści,
* autor (utożsamiony z narratorem) solidaryzuje się z ludem (mieszkańcy wsi),
* synkretyzm rodzajowy – utwór łączy w sobie elementy epiki, liryki i dramatu
Romantyzm---romantisme, od roman - powieść, opowieść) – epoka w historii sztuki i literatury, trwająca od lat 90. XVIII wieku do lat 40. XIX wieku. Romantyzm był ruchem ideowym, literackim i artystycznym, który rozwinął się początkowo w Europie i wyrażał się w poezji, malarstwie i muzyce.
3 2 3