Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-10T19:48:03+01:00
Ja nie pisze referatów napisze Ci to i owo a referat napisz sobie sama
Mikroelementy to pierwiastki których zawartość w suchej masie waha się w granicach 0,01-0,00001%.
Fluor-jest składnikiem szkliwa zębów, wchodzi w skład kości. Niedobór powoduje próchnicę i kruchość kości.
Jod-znacząco wpływa na tarczycę. Jest składnikiem tyroksyny i trójjodotyroniny. Jest związany z chorobami tarczycy: nadczynnością i niedoczynnością.
cynk-składnik insuliny i wielu enzymów. Niedobór powoduje zahamowanie wzrostu i zmiany w skórze i owłosieniu. Cynk bierze udzioał w przemianach białkowych i jest niezbędny do syntezy czynników regulujacych wzrost i rozwój roślin.
zelazo-wchodzi w skład centrów żelazowo-siarkowych, cytochromów i oksydazy cytochromowej w łańcuchu oddechowym. Wchodzi też w skład hemoglobiny. Znaczna ilość żelaza jest związana w wątrobie w ferrytynę. Niedobory żelaza powodują anemię, osłabienie, bóle głowy, arytmię, zakłócenia oddychania komórkowego a u roślin zaburzenia fotosyntezy i chlorozę liści.
bor-u roslin jest powodem zahamowania podziałów komórkowych. Wpływa na prawidłowy wzrost łagiewki pyłkowej. W przypadku braku tego pierwiastka następuje zahamowanie wzrostu łagiewki, a w konsekwencji opadanie zapylonych ale niezapłodnionych kwiatów.
miedź-wystepuje najczęściej w postaci ceruloplazminy (w tej postaci jest rozprowadzana z krwią). W wątrobie i erytrocytach wystepuje hepatokupreina i eyrtrokupreina. miedź jest niezbędna przy syntezie chlorofilu i hemoglobiny. Wchodzi też w skład enzymów łańcucha oddechowego. Miedź wpływa na przyswajanie żelaza i jej brak wywołuje mikrocytową anemię. U szczurów niedobór miedzi powoduje zahamowanie rui. Zapłodniona samica traci płód. Wynikiem braku miedzi moze byc bielenie i zasychanie wierzcholkow mlodych lisci.
1 5 1