Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2009-10-11T16:51:45+02:00
Biografia Diogenesa
Diogenes z Synopy (ur. 413 roku p.n.e. — zm. 323 roku p.n.e.), grecki filozof.
Pochodzenie i poglądy
Pochodził z Synopy nad Morzem Czarnym. W młodości wraz ze swoim ojcem podrabiał pieniądze, za co skazany został na wygnanie. Żył według głoszonych przez siebie reguł, czyli programowej wolności od dóbr materialnych i norm społecznych. Według tradycji chodził w łachmanach, mieszkał w beczce, jadł byle co, a potrzeby fizjologiczne załatwiał na ulicy. Wyrzekając się wszystkich zbędnych dóbr materialnych, posiadał tylko płaszcz, worek na chleb, kij i kubek, który zresztą odrzucił, gdy zobaczył dziecko czerpiące wodę ręką. Lubił drażnić i prowokować innych. Wędrował na przykład w dzień po ateńskich ulicach z zapaloną latarnią, szukając jak sam mówił "prawdziwego człowieka".
Nie uznawał form towarzyskich, był samotnikiem, który wierzył, że pomimo gniewu i oporu człowieka, należy go skłonić do zasad głoszonych przez siebie. Jedną z takich zasad była całkowita niezależność od otoczenia i samowystarczalność.

Według legendy Diogenes zmarł na skutek świadomego zatrzymania oddechu.
Legendy
Idąc dalej od Antystenesa, żądał, by człowiek, którego porównywał z monetą, był odbijany innym stemplem, niż dotąd, tzn. żądał zastąpienia kultury przez naturę i odpowiadające jej życie, podobne do życia ludów barbarzyńskich i zwierząt. I tak przede wszystkim domagał się zniesienia małżeństwa, wprowadzenia wspólności kobiet i dzieci, siebie zaś nazwał pierwszy, na przekór państwu, które strzeże kultury, kosmopolitą, obywatelem kosmosu, to jest świata. Dalej był Diogenes założycielem ascezy, która jednak nie miała na celu osłabienia ciała, lecz jego wzmocnienie dla prowadzenia życia pierwotnego; był też głosicielem cynicznego bezwstydu, w myśl którego to, co wszyscy robią, można robić publicznie. Stąd dzisiejsze znaczenie wyrazu cyniczny. Jak głosi legenda, pewnego razu opalającego się Diogenesa odwiedził sam Aleksander Wielki, który powiedział, że spełni jego każde życzenie. Na to Diogenes odparł, że jego jedynym życzeniem jest, aby Aleksander przesunął się nieco, bo zasłania mu słońce. Pomimo swych dziwacznych zachowań i radykalizmu w głoszeniu pogardy dla rozkoszy życiowych i dóbr materialnych stał się jedną z najpopularniejszych postaci starożytności. Był nauczycielem Kratesa z Teb.