Odpowiedzi

2010-02-10T20:00:07+01:00
Janosik rabował bogate kobiety, by oddawać biednym dziewczynom. Czasem na odwrót. Powiesili go za zabicie księdza. Zanim zawisnął, wszystko, co wcześniej zagrabił, albo stracił, albo przepił, albo mu ukradli kompani.
Janosika nie trzeba było torturować. Sypał jak z nut. Obwiniał siebie i kompanów, nawet swojego byłego harnasia. Przyznał się do 11 napadów. Trochę plątał się przy kilku kolejnych zarzutach, ale w końcu tak się zapomniał, że wyszło na to, czego chciał prokurator. Po kilku godzinach procesu przed sądem w Liptowskim Świętym Mikulaszu zapadł jedyny możliwy wyrok. Janosik jako herszt bandy miał zawisnąć na haku.
Jak przystało na zbójnickiego hetmana - za poślednie ziobro. Jego mistrz i poprzedni herszt, niejaki Uhorczik vel Marcin Mrowieć, miał być łamany kołem, zaś Jano Krutnica, trzeci z liderów grupy, ścięty. Do egzekucji doszło 17 marca 1713 roku. Jego Cesarska Mość Karol VI mógł ułaskawić oprychów, ale tego nie zrobił. Wyrok wykonano nazajutrz.
0 czym myślał dzielny harnaś przed kaźnią? Zapewne o dziewuchach. Jego zamiłowanie do wiejskich panien to jedyna wspólna cecha, jaka łączy go z filmowym Janosikiem. Wszystko inne twórcy filmu z roku 1973 -scenarzysta Tadeusz Kwiatkowski i reżyser Jerzy Passendorfer - wymyślili.
Zupełnie inaczej widzą Janosika Agnieszka Holland i Katarzyna Adamik. Scenariusz realizowanej przez nie "Prawdziwej historii Janosika" ma pokazać harnasia jako postać złożoną i głęboką, a jego dramat jako tragedię epoki.