Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2010-02-11T08:31:47+01:00
Edlina Zdrój jest miejscowością uzdrowiskową, liczba mieszkańców nie przekracza 5500. W skład Jedliny wchodzi właściwa Jedlina Zdrój oraz dzielnice: Jedlinka, Glinica, Suliszów i Kamieńsk.

Jedlina Zdrój połączona się z inną miejscowością uzdrowiskową Szczawnem Zdrój tworzą spółkę p.n. "Uzdrowisko Szczawno-Jedlina" S.A.

W Jedlinie znajduje się zakład przyrodoleczniczy oraz 5 sanatoriów dla około 330 kuracjuszy. Leczy się tu choroby układu oddechowego i nerwowego.

Jest też niewielkim ośrodkiem przemysłu włókienniczego, ceramicznego, materiałów budowlanych, oraz skórzano-obuwniczego.
Lokalizacja i dojazd
Jedlina Zdrój położona jest na wysokości ok. 500 m.n.p.m. między wzgórzami Kobieli i Rzepiska leżącymi w pasmach Gór Wałbrzyskich i Sowich.

Przez miejscowość przepływa potok Jedlina.
Rys historyczny
Pierwsza wzmianka o Jedlinie pochodzi z XII wieku, była to wówczas osada drwali.

Od XVIII wieku jest miejscowością uzdrowiskową, z wodami mineralnymi szczawami żelazistymi i wapniowo sodowymi. Pierwszy Dom Zdrojowy wzniesiono w 1724 roku. Część uzdrowiska, wraz ze znajdującymi się tutaj urządzeniami uległy zniszczeniu podczas wojny siedmioletniej.

Ponowna odbudowa i rozkwit nastapił po 1813 roku. Wprowadzono wówczas oryginalną metodę kozim i owczym mlekiem. Była to jedna z pierwszych miejscowości uzdrowiskowych, stosujących tą kuraję.W tym celu wybudowano specjalny pawilon zwany "szwajcarką".

Do 1945 roku nosiła nazwę Bad Charlottenbrunn, stosowano też zamienną nazwę Szarlotenbrun. II wojna światowa doprowadza do upadku uzdrowiska.

Po II wojnie następuje intesyfikacja prac górniczych, na skutek których zanikają zdroje.

Dopiero w 1962 roku wznowiło działalność, tym razem jako oddział uzdrowiska Szczawna Zdroju. Obecnie wody mineralne dowożone są ze Szczawna Zdroju.

Prawa miejskie otrzymała w 1967 roku.
Atrakcje turystyczne
Będąc w Jedlinie warto zobaczyć:

Plac Zdrojowy z Domem Zdrojowym z XVIII wieku, uzdrowiskowy szlak spacerowy przebiegający przez atrakcyjniejsze tereny i obiekty w mieście, zabytkowy Kościół Ewangelicki w otoczeniu cmentarza zbudowany w latach 1861-1863 jako bazylika w stylu architektury berlińskiej, dworzec kolejowy wraz z zabytkowymi obiektami, budynek poczty z 1889 roku z ozdobną elewacją z czerwonej cegły, pałac z 1615 roku, remizę strażacka z dzwonnicą i wozownią z 1910 roku, oraz liczne XIX wieczne domy i wille.