Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2010-02-11T11:45:21+01:00
5.4 Rozpuszczalność
- określa ilość danej substancji w gramach, jaką maksymalnie można rozpuścić w 100 g rozpuszczalnika, w danej temperaturze i pod stałym ciśnieniem.
W określonej ilości rozpuszczalnika można w danej temperaturze rozpuścić ograniczoną ilość substancji. Jeżeli do roztworu dodajemy kolejne kryształki substancji rozpuszczanej, a one nie ulegają rozpuszczeniu, oznacza że mamy do czynienia z roztworem nasyconym. Roztwór do którego dodajemy kolejne kryształki substancji rozpuszczanej, a one nadal ulegają rozpuszczeniu, oznacza że mamy do czynienia z roztworem nienasyconym.
Ilość substancji, którą można rozpuścić w danej ilości rozpuszczalnika, zależy od rodzaju substancji, temperatury oraz rodzaju rozpuszczalnika.
Zmiany rozpuszczalności w funkcji temperatury opisują krzywe rozpuszczalności..


http://uczymysie.pl/Pytanie/17/3214/0/wyjasnij-jaka-jest-roznica-miedzy-rozpuszczalnoscia-a-szybkoscia-rozpuszczania.html


Na szybkość procesu rozpuszczania wpływają takie czynniki, jak:
a)rozdrobnienie substancji, im substancja jest bardziej rozdrobniona tym szybciej ulega rozpuszczeniu (cukier w drobinkach szybciej się rozpuści od cukru w kostce wrzuconej do herbaty)
b)mieszanie, które przyspiesza rozpuszczanie (mieszanie łyżeczką herbaty po wrzuceniu cukru )
c)temperatura, im wyższa temperatura tym substancja ulega szybszemu rozpuszczeniu.
2 5 2
  • Użytkownik Zadane
2010-02-11T11:46:17+01:00
Rozpuszczalność- to ilość gramów (g) substancji (ms) rozpuszczona w 100g rozpuszczalnika.
szybkość rozpuszczania- zależy od ilości i wartości substancji które w tym procesie biorą udział. Szybkość może zależeć miedzy innymi od sposobu rozdrabniania i rozpuszczania substancji oraz temperatury w jakiej dane substancje maja podlegać rozpuszczeniu.

sama pisałam z zeszytu od chemii mialam to na lekcji wiec NIE Z NETA. Nie spamowalam :)
Pozdrawiam =D buzka ;*
4 5 4