Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-11T14:08:20+01:00
Zoo-ogród czy więzienie?? Z punktu widzenia człowieka, Zoo jest pięknym ogrodem, w którym można pooglądać różne ciekawe, niespotykane, na co dzień zwierzęta. Ale pewnie rozważając to pytanie z punktu widzenia zwierząt, zoo jest wiezieniem, w którym brak swobody.
Nam ludziom, wizyta w zoo sprawia dużo przyjemności, pozwala nam się rozluźnić, odciąć od rzeczywistości i codziennej walki z czasem. Obserwowanie zwierząt w klatkach w brew pozorom jest zadawalające, cieszymy się, gdy zobaczymy słonia, żyrafę, których normalnie, na co dzień byśmy nie widzieli. A jeśli tylko uda nam się zrobić zdjęcie czy nakarmić jakieś zwierzątko to jesteśmy w siódmym niebie!
Idąc do zoo nie zdajemy sobie sprawy, że tak naprawdę chodzimy oglądać zwierzęta w niewoli, uwięzione w gigantycznych klatkach, narażone na hałas, błyski fleszy aparatów, krzyki dzieci.
Wbrew rzekomej pozytywnej opinii na temat ZOO, miejsca te przypominają raczej smutny zbiór żyjących „eksponatów” niż miejsca bliskie naturalnemu środowisku czy choćby przystanie dla zwierząt Ogrody zoologiczne uczą ludzi, że jest dopuszczalne trzymanie zwierząt w zamknięciu. Zwierzęta są tam znudzone, skrępowane, samotne, niezdolne do wykazywania swoich naturalnych zachowań z dala od ich domów i rodzin.
Nawet fundacje z Unii Europejskiej zainteresowały się już warunkami w naszych polskich zoo. Zmuszając zarządców polskich ogrodów zoologicznych do modernizacji, urzędnicy unii nie narzucają absurdalnych wymagań, lecz chcą, by te miejsca przestały być więzieniami dla zwierząt. Rozwój miast spowodował, że ogrody znalazły się w ich centrach. Nie przeszkodziło to jednak w powiększaniu kolekcji, co sprawia, że wiele gatunków nie rozmnaża się i cierpi z powodu ciasnoty.
Zoo-ciasna poczekalnia do gabinetu śmierci.
4 3 4