Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-11T13:56:10+01:00
Sklepy mają obowiązek przyjmowania od klientów zużytych sprzętów przy zakupie nowych urządzeń. Jednak jeśli ktoś, kupując nowe radio, chce zostawić w sklepie stary odkurzacz, to sprzedawca nie musi go przyjąć. Przepisy mówią tylko o odbieraniu zużytego sprzętu tego samego rodzaju i w nie większej ilości niż sprzedawany.
Jeśli zatem klient kupuje telewizor, to może zostawić w sklepie ten, którego chce się pozbyć (choć może przynieść 42-calowy egzemplarz, przy kupnie 21-calowego). Przypominamy, że te przepisy dla sprzedających dotyczą tylko sprzętu dla gospodarstw domowych (i takiego, który da się zastosować w domach). Granica między tym, co jest sprzętem domowym a co przemysłowym, niestety, nie jest zbyt ostra.
Zgodnie z art. 37a ust. 2 ustawy o zużytym sprzęcie sprzedawca może jednak odmówić przyjęcia zużytego sprzętu w przypadku, gdy stwarza on zagrożenie dla zdrowia lub życia osób przyjmujących zużyty sprzęt (np. gdy wycieka z niego ciecz nieznanego pochodzenia).
Sprzedawca nie musi też odbierać sprzętu AGD nieodpłatnie własnym transportem, jeśli przywozi nim np. lodówkę, kuchenkę lub telewizor do domu klienta. Może jednak wziąć tylko zapłatę za przewóz np. zużytej kuchenki, a nie za jej odebranie od klienta.
Jeśli chodzi o obowiązek sprzedawców handlujących sprzętem, nie ma wyjątku ani dla sezonowych stoisk (np. z lampkami choinkowymi), ani dla sklepów internetowych.
Sprzedawca detaliczny jest obowiązany do nieodpłatnego przekazania przyjętego zużytego sprzętu prowadzącemu zakład przetwarzania lub sprzedawcy hurtowemu. Ważne, by mieli oni nadany numer rejestrowy.
Musi też zadbać, by zebrany przez niego elektrozłom był transportowany w sposób umożliwiający ponowne użycie sprzętu lub jego części składowych albo odzysk (w tym recykling) materiałów oraz substancji pochodzących ze zużytego sprzętu. Natomiast odbieranie od zbierających starych urządzeń finansuje wprowadzający.
Wzięłam ze strony www.rp.pl
2010-02-11T14:01:01+01:00
1.Trzymać w domu
2.Ulepszyć lub naprawić i używać ponownie
3.Oddać do sklepu z elektroniką
4.Kupić nowy i skorzytsać z prawa mowiącego,że zużyty sprzet można oddać
5.Poradzić się innych co zrobić ze sprzętem
6.Rozebrać na częsci,sprzedać poszczególne części
7.Oddać na skup
8.Podarować potrzebującym
9.Wyrzucić do specjalnego pojemnika
10.Zachować na przyszłość,kiedy będzie potrzebny