Odszukaj na mapie hipsometrycznej świata dwie dowolne niziny i opisz je według wzoru:
WZÓR:
Nizina Wschodnio-europejska - Leży na północ od równika, w europie. rozciąga sie miedzy morzem barentsa i morzem baltyckim na polnocy , a morzem czarnym i morzem kaspijskim na polódniu. przez jej obszar przepływa rzeka wołga.


prosze o szybka odpowiedz !!!!


z gory dzienkiii:))

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-11T15:37:26+01:00
Nizina Chinska- położona we wschodnich Chinach. Sięga do wybrzeża Oceanu Spokojnego. Zajmuje powierzchnię około 300 tys. km². Leży w dorzeczu rzek: Huang He i Jangcy. Na Nizinie Chińskiej uprawia się herbatę, proso, ryż, orzeszki ziemne, tytoń, pszenicę, kukurydzę, bawełnę i soję. Jest gęsto zaludniona. Nizina ta jest niziną utworzoną z materiału naniesionego przez rzekę Huang-he znaną też jako Rzekę Żółtą. Znajduje się we wschodniej części Azji nad Morzem Żółtym, w dorzeczu wielkiej Rzeki Żółtej. Nizina Chińska jest równiną powstałą przez zasypanie płytkiego morza osadami rzecznymi - mułami. Ponad poziom rzecznych osadów wznoszą się nieliczne pagórki i góry. Żyzne namuły stały się podstawa intensywnego rozwoju rolnictwa na tym obszarze.

Nizina La Platy- Nizina ta leży w 5 krajach: Urugwaju, Argentynie, Paragwaju, Brazylii i Boliwii. Największe leżące na niej miasta to Montevideo, La Plata, Buenos Aires, Rosario, Santa Fe (miasta na południu tego regionu) i Asunción. Przepływa tam także częściowo rzeka Urugwaj i inne. Naturalnymi granicami tej niziny są Wyżyna Brazylijska, Mato Grosso, Andy z Gran Chaco i Pampa.

Nizina Zachodnio-syberyjska- rozległa nizina (niż) w azjatyckiej części Rosji, między Uralem na zachodzie i Wyżyną Środkowosyberyjską na wschodzie (rzeka Jenisej jest granicą) oraz od Morza Karskiego na północy do Pogórza Kazachskiego, Płaskowyżu Turgajskiego i Ałtaju na południu.

Nizina Hudsońska - nizina w Ameryce Północnej, na obszarze Kanady (prowincje Ontario i Manitoba), ciągnąca się wzdłuż południowych i wschodnich brzegów Zatoki Hudsona.


Nizina Zatokowa - nizina leżąca nad Zatoką Meksykańską na pograniczu USA i Meksyku. Przepływa przez nią rzeka Missisipi. Stanowi południową część Niziny Nadbrzeżnej, łączy się z Niziną Atlantycką. Od północy ograniczają ją Appalachy (północny wschód) i Wielkie Równiny. Na południu graniczy z górami Sierra Madre Wschodnia. Powierzchnia niziny jest falista, przecięta licznymi dolinami rzek: Missisipi z ujściem deltowym, Rio Grande i wieloma mniejszymi. Na wybrzeżu występują laguny i lida. Znaczną część pokrywają naturalne lasy liściaste i mieszane. Eksploatacja złóż ropy naftowej, gazu ziemnego i soli kamiennej. Głównymi miastami niziny są Nowy Orlean i Houston.

(Takie niziny znalazłam na mapie hipsometrycznej świata. Mysle ze ci duzo pomogłam:P. wybierz sobie dwie które cie zaciekawiły. ja ci napisałam te które znalazłam.)


6 3 6