Odpowiedzi

2010-02-11T16:49:39+01:00
Powieść Bolesława Prusa" Lalka" jest dziełem,w którym główny bohater,czyliStanisław Wokulski,jest postacią,której nie można jakby zamknąć do jednej konkretnej szuflady.Jest postacią,która zarówno jest romantykiem jak i pozytywistą.O jego romantyzmie świadczy min.fakt udziału w powstaniu styczniowym oraz kiedy marzy o wielkiej miłości.Pozytywistą jest wówczas gdy ciężko pracuje,by w ten sposób zmienić swoją sytuacje społeczną i majątkową.Również wtedy gdyukazuje jak być użytecznym dla ludzi.
W"Potopie" jego główny bohater,to dumny,odważny awanturnik,który przemienia się w gorącego patriotę.Powodem tego jest miłość,ojczyzna i wiara.
Oba utwory ukazują nam róznych ludzi,w różnych sytuacjach,leczjedno mają wspólne-miłość do ukochanej,ojczyzny i wiara,która kiedy trzeba,może pokonać wszelkie przeciwności losu.
2010-02-15T12:23:08+01:00
Przytoczę argumenty z Lalki ok?

Pozytywiści nie byli antyromantyczni, przykładem jest Stanisław Wokulski "Lalka". jego dążenia do zdobycia majątku i dojścia do domów arystokracji a wszystko dla jednej kobiety stała się jego drogą przez mękę uczuć, rozterek, problemów a także pragnieniem śmierci. Jego wyidealizowana postać to drugi argument. w romantyzmie tak jak np w "Werterze" widzimy jak bohater idealizuje postać Lotty, jego myśli cały czas krążą wokół niej. Tak samo i Wokulski poświęca każdą dobrą chwilę by myśleć o niej. widząc inne piękne kobiety zawsze wyobraża sobie Izabelle twierdząc że jest o stokroć lepsza.