Odpowiedzi

2010-02-11T21:21:12+01:00
Opis trasy

Trasa wycieczki J różni się od większości tras ponieważ w zdecydowanej większości prowadzi ona drogami wśród pól i tak. I jest to największym walorem tej trasy, bowiem widoki jakie będą się. przed nami ukazywać w miarę pokonywania drogi dostarczą nam miłych i niezapomnianych wrażeń.

Początek wycieczki zaplanowano w Wolbromiu, który oferuje nam wiele pamiątek historycznych. Wśród zabytków sakralnych należy wymienić kościół parafialny z XIV w. posiadający barokowy wystrój wnętrza oraz przyszpitalny kościół modrzewiowy z 1638 r., w którym szczególną uwagę zwracają ołtarze-sarkofagi. Będąc w centrum miasta zwróćmy uwagę na średniowieczną zabudowę rynku. Cennym obiektem są zachowane fragmenty kirkutu żydowskiego z początku XIX w., a na cmentarzu katolickim spotkamy groby z lat 70 - tych XIX w.

Wyjeżdżamy z Wolbromia niebieskim szlakiem kierując się na południowy-wschód w stronę wsi Poręba Górna. Zainteresowani zwiedzeniem kościoła, którego powstanie datuje się na XIV w., powinni nieco zmodyfikować trasę naszej wycieczki i dojechać do centrum wsi drogą asfaltową.

W dalszym ciągu kontynuujemy naszą jazdę niebieskim szlakiem. Polna droga (słabo oznakowany szlak) prowadzi wśród malowniczych krajobrazów odkrytych pól i podążając na południe docieramy do Glanowa. W centrum wsi uwagę zwraca dwór z 1786 r. (odbudowany po pożarze w 1863 r.), obok XIX-wieczne budynki: lamus, pawiarnia, dom góralski z podbeskidzia, drewutnia oraz zabudowania gospodarcze z XVIII-wieczną stodołą.

Z Glanowa niebieski szlak prowadzi nas polną drogą w dół i docieramy do bardzo malowniczego odcinka trasy jakim jest Dolina Dłubni. Po lewej stronie możemy podziwiać okazałe urwiska skalne. Mając na uwadze walory krajobrazowe - przyrodnicze doliny utworzono na tym terenie Park Krajobrazowy Dłubni. Proponujemy na chwilę zejść z roweru w Zagórowej, w miejscu zwanym Grodzisko lub Zamkowa Góra. Zachowały się tam fragmenty kolistego majdanu o średnicy ok. 100 m pochodzące z VIII - X/XI w.

Za Grodziskiem opuszczamy niebieski szlak i po przeprawie w bród przez Dłubnię stromą ścieżką, kierując się na południe, dojeżdżamy do asfaltowej drogi. Jedziemy w prawo do Zagórowa i dalej pokonujemy odcinek trasy przez las do Trzyciąża. Jadąc przez tą gminną wieś zwróćmy uwagę na stojąc przed Urzędem Gminy pomnik mieszkańców pomordowanych w czasie II wojny światowej. Z Trzyciąża czeka nas lekki podjazd do Jangrotu. Mijamy kościół i przy krzyżu skręcamy w prawo w asfaltową drogę. Przed nami stromy zjazd do Lasu Michałowiec, gdzie pokonujemy jeszcze niezbyt szeroką w tym miejscu Białą Przemszę. Droga przez las sprawi nam nieco kłopotu z uwagi na piaszczyste podłoże.

Po wyjeździe z lasu pozostanie nam jeszcze ok. 8 km do Wolbromia (przez Gołaczewy), gdzie kończy się zaplanowana wycieczka.
3 3 3