Odpowiedzi

  • sol
  • Rozwiązujący
2009-10-12T16:12:07+02:00
Woda w ubikacji stoi, ponieważ wylot (otwór) dalszego "spływu" wody jest nieco powyżej poziomu wody... w efekcie do pewnego poziomu, woda po prostu zalega. Gdy wleje się więcej, jej poziom wzrasta, i przekracza poziom otworu spływu, więc zaczyna spływać.

Z tego samego powodu poziom wodu po spłukaniu jest stały (woda stoi poniżej poziomu otworu spływu).

Dezodorant i inne aerozole (rozumiem, że chodzi o zasadę wyrzucania płynu wewnątrz, nie o zasadę powstrzymywania / maskowania potu) działają w oparciu o zasadę różnicy ciśnień - w dolnej części puszki znajduje się płyn (dezodorant), a w górnej gaz o wysokim ciśnieniu.

Końcówka (zawierająca otwór, z którego wydobywa się dezodorant) połączona jest z kanalikiem, którego końcówka w stanie nie-naciśniętym jest zablokowana. Po naciśnięciu konćówki, drugi otwór kanalika przesuwa się do obszaru z płynem (dezodorantem), a przez to, że płyn jest naciskany przez gaz o wysokim ciśnieniu, wylatuje on przez naciśniętą końcówkę.

Dzięki szczególnej konstrukcji końcówki (niekiedy zwanej atomizerem), płyn nie wydobywa się w postaci strumienia, a małych fragmentów (stąd nazwa - jest on 'atomizowany').