Przygotuj kartkę do albumu o największych w ostatnich 200 latach wynalazkach człowieka.
a) Wybierz wynalazek, który - twoim zdaniem - miał największy wpływ na rozwój ludzkości.
b) Zbierz wiadomości na jego temat (kto go wynalazł? kiedy? w jaki sposób itp.)
c) Sporządź notatkę w wybranej formie, np. krótkiego opisu, w punktach.

NA JUTRO!!
TRZEBA ODPOWIEDZIEĆ NA WSZYSTKIE PUNKTY!!
PROSZĘ O POMOC!!;*;*

2

Odpowiedzi

2010-02-11T18:22:29+01:00
A)silnik turboodrzutowy
b)Pierwszy silnik turboodrzutowy zbudowany został w latach 30. XX wieku przez angielskiego konstruktora Franka Whittle'a, natomiast silnik Heinkel HeS 3 zbudowany przez Hansa von Ohaina napędzał pierwszy samolot odrzutowy w historii, Heinkel He 178, który odbył pierwszy lot w sierpniu 1939 r.

C)
Silnik turboodrzutowy - rodzaj silnika, który napędza pojazd poprzez wykorzystanie zjawiska odrzutu gazów (silnika odrzutowego). W przeciwieństwie do silnika rakietowego wykorzystuje otaczające powietrze jako masę wyrzutową a tlen zawarty w tym powietrzu jako utleniacz znajdującego się w zbiornikach pojazdu paliwa. Silnik ten montowany jest zazwyczaj w samolotach. Popularnie nazywany jest po prostu silnikiem odrzutowym.
Silnik turboodrzutowy jest najprostszym z silników turbinowych, jednak przy prędkościach poddźwiękowych wykazuje mniejszą wydajność i większe zużycie paliwa niż silnik turbowentylatorowy (nazywany też silnikiem turboodrzutowym dwuprzepływowym). Z kolei przy wysokich prędkościach naddźwiękowych duże ciśnienie powietrza i spowodowana tym wysoka temperatura strumienia powietrza może doprowadzić do przegrzania silnika i uszkodzenia sprężarki i turbiny.


8 3 8
Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2010-02-11T18:50:12+01:00
Największym wynalazkiem jest pismo. Gdyby nie one, to nic innego by nie powstało, nic nie zostało by zapisane, naszkicowane, nikt z nas nie mógłby się na odległość dogadać, komunikacja polegała by na jakimś odchrząkiwaniu jak u małp. Od pisma wszystko się zaczęło

Ludzie od zawsze dążyli do porozumiewania się. Początkowo za pomocą gestów, prostych, prymitywnych rysunków, rycin czy malowideł, z czasem słów. Próbowano wyrazić myśli, przekazać wiedzę. Wraz z rozwojem ludzkości, udoskonalaniem narzędzi oraz wykorzystywaniem materiałów, komunikacja przybierała różne formy, ewoluowała razem z człowiekiem, aż wykształciła znane i używane przez nas pismo. Pierwsze ślady pisma odnajdujemy na terenach między Tygrysem a Eufratem, w starożytnej Mezopotamii. Obszar rozciągający się od Zatoki Perskiej do Bagdadu zamieszkiwali od IV do I tysiąclecia p.n.e. Sumerowie i Akadowie.Około roku 2900 p.n.e. zanikły oryginalne piktogramy i pojawiło się pismo klinowe, w którym oznaczano już nie całe wyrazy, ale sylaby. Sumerowie pisali ścięta trzciną na glinianych tabliczkach, a do potwierdzenia autentyczności dokumentów używali pieczęci cylindrycznych. Ten typ pisma przed wieloma wiekami został zastąpiony pismem arabskim.
13 2 13