Napisz rozprawkę na temat: Wyprawa, wędrówka, tułaczka... – podróż niejedno ma imię.
Uzasadnij trafno podać podanego stwierdzenia, odwołując się do jednego przykładu
z arkusza i co najmniej dwóch przykładów z literatury lub historii, ewentualnie z obu
tych dziedzin.

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-11T20:08:22+01:00
Tematem mojej rozprawki jest stwierdzenie: "Wyprawa, wędrówka, tułaczka... - podróż nie jedno ma imię". Postaram się podać jak najbardziej trafne przykłady.

Pierwszym przykładem jest sama podróż. Podróże przecież to odkrywanie nowych dróg, lądów, miejsc do zamieszkania, szansa nauczenia się czegoś, zdobycia nowych doświadczeń a także okazja do poznania siebie samego, swoich możliwości, zmierzenia się se słabościami. Ale są i podróże - tułaczki, wędrówki, na które niekt nie ma ochoty (niewola, zesłanie, emigracja polityczna czy zarobkowa).

Kolejnym przykładem jest postać literacka - Mały Książę. Mały Książę to mały chłopiec, który jest samotny. Ale pewnego dnia na jego planecie pojawia się Róża, o którą się bardzo troszczy. Lecz ona - kokieterska, "nieokrzesana", zbyt zajęta sobą nie dziękuje małemu chłopcu za troskę. Wtedy to Mały Książę zaczyna swoją wyprawę.

Ostatnim już przykładem jest bohater lektury "Hobbit" - Bilbo Baggins. W czasie podróży bohater jest ukazywany w ciągle nowych sutyacjach. Na szlaku pojawiają się niebezpieczeństwa. Bilbo zmuszony zostaje do wykazania się odwagą i sprytem. Poświęca się dla towarzyszy. Odkrywa, że w życiu liczą się nie tylko wygody i spokój. Czasem trzeba przeżyć coś strasznego, aby później móc docenić " własną norkę.

Myślę, że podałem wystarczające i bogate przykłady.


*** Oczywiście można to jeszcze troche rozwinąć.
74 4 74