Napisz dalszy ciag mitu o Dedalu wiedzac ze :
-po ucieczce z krety udal sie na sycylie do krola Kokalosa
-Minos odnalazl go podstepem : oglosil ze da nagrode temu kto zdola przeciagnac nic przez muszle pelna zakamarkow.Dedal posmarowal muszle od zewnatrz miodem,w jej slepym koncu wywiercil otwor po czym wpuscil do srodka mrowke z rzywiozana jedwabna nicia ,mrowka przebiegla przez labirint,by odnalezc miod.
-Dedalowi udalo sie uciec przed Minosem.
-Zostal na Sycylii,gdzie tworzyl wiele wspanialych rzeczy np.plaster miodu ze zlota do swiatyni Afrodyty,ruchome lalki itp.
-Po smierci Dedala Hefajstos zabral go by pomagal mu w warsztacie.

W opowiadaniu zastosuj dialogi ,opis,elementy charakterystyki postaci.

1

Odpowiedzi

2010-02-13T22:39:24+01:00
Dedal po smierci Ikara sam uciakł z wyspy minosa.Dotarł do sycyli.Władcą był tam poteżny Kokalos.Mieszkła w pięknym,dużym pałacu z wiloma pomieszczeniami.Dedal opowiedził królowi o swojej ucieczce z wyspy złego minosa.
witaj królu
witaj,kim jestes ?
mam na imiededal.przybyłem na twoją wyspę ,ponieważ uciekłem przed królemminosem.zamknął mnie i mojego syna w komnacie.wpadłem na pomysł by zrobić skrzydła i wylecieć z tamtąd.Niestety mój syn spadł i zabił sie.Proszę pozwól mi zostać na twojej wyspie.Jestem artystą i budowniczym mogę ci sie przydac.
widzę ze przebyłes długa drogę i masz wspaniałe pomysły.Mozesz zostań na wyspie.Dam ci warsztat abyś mógł tworzyc nowe wynalazki.
Po kilku dniach na wyspę dotarła wiadomość od króla Minosa.
Ten kto przeciągnie nic przez pełną zakamarków muszle otrzyma nagrodę.Dedal wpadł na pomysł.Postanowił posmarowac muszlę od zewnątrz miodem,w jej końcu wywiercił otwóra nastepni wpuścił do środka mrówke z przywiązaną nicią.Owad przebiegł labirynt i dotarł do końca.Dedal domyślił się podstępu jaki przygotował Minos i uciekł mu.Został na Sycyli i pracował w pracowni otrzymanej od króla.
Pewniego dnia król kokalos odwiedził Dedala w pracowni.
witaj
witaj królu
przybyłem obejrzeć twe wynalazki
prosze zobacz.To jest ruchoma lalka.
jak ona dziła?
nalezy poruszac sznurkami przywiązanymi do poszczególnych czesci ciała lalki
a to co?
to plaster miodu.Wykonałem go z ezłota dla Afrodyty.
Masz wspaniełe pomysły,cieszę sie ,że przybyłeś na moją wyspę.Pójdę już odwiedze cie jeszcze.Mam nadziję ze w tym czasie wymyślisz nowe rzeczy.Król odszedł a dedal zmęczony położył sie spac.
Następnego dnia król znalazł dedala.Lezał nieżywy na łóżku.Nikt nie wiedził dlaczego zmarł.Hefajstos postanowił zabrac go do swojego warsztatu,by mu pomagał ponieważ był zdolnym artystą.
8 3 8