Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-11T20:33:45+01:00
1)• Pas sutanny przestrzelony podczas zamachu na życie Ojca Świętego 13 maja 1981 roku. Podczas wizyty na Jasnej Górze w czerwcu 1983 roku ofiarował go jako wotum i podziękowanie Matce Boskiej Częstochowskiej za ocalenie życia. Papież poprosił ojców paulinów, by do jego śmierci nie udostępniali go wiernym, ale przed rokiem zmienił zdanie i 4 czerwca 2004 roku - dokładnie w 25. rocznicę pierwszej papieskiej pielgrzymki do Polski - pas oprawiony w srebrną ramę pokazano w kaplicy, obok Cudownego Obrazu.

2)• Złota Róża jest najwyższym odznaczeniem papieskim. Ojciec Święty przekazał je Jasnej Górze 4 czerwca 1979 roku. Zdobi dziś ołtarz w Kaplicy Matki Boskiej. „Postanowiliśmy w tej podróży udać się do owego Sanktuarium z pragnieniem odbycia pielgrzymki, aby sławnej Bogurodzicy, której od dawna oddaliśmy się całkowicie, złożyć osobiście gorące hołdy Rzymskiego Biskupa - pierwszego Polaka - a także by przywieźć z sobą złotą różę, przez którą moglibyśmy wyrazić uczucia wzruszonego serca naszego i podnieść godność tejże świątyni” - napisał Jan Paweł II w dyplomie nadania odznaczenia.

3)• Haftowany ornat z jedwabiu częściowo przetykanego metalowa blaszką, którego Jan Paweł II używał na Jasnej Górze, a następnie pozostawił w sanktuarium jako dar. Na kolumnie ornatu - herb Ojca Świętego.

4)• Rower ofiarowany Ojcu Świętemu przez mechanika włoskiej drużyny kolarskiej. Jasnej Górze w imieniu Jana Pawła II przekazała go 12 lipca 1980 roku pielgrzymka 37 kolarzy, którzy do Częstochowy przyjechali z sanktuarium maryjnego w Monte Berico koło Vicenzy.

5)• Figurka Matki Bożej podarowana Papieżowi podczas pierwszej apostolskiej podróży do Afryki. Jan Paweł II przekazał ją Jasnej Górze.

48 4 48