Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-11T19:26:44+01:00
O konieczności dostosowania stadionu do wymogów stawianych przez nowe przepisy rozmawiamy ze Zbigniewem Związko, kierownikiem administracji i ochrony w spółce Górnik Łęczna S.A

Co to za zmiany?

Od sierpnia 2009 roku obowiązuje nowa ustawa o bezpieczeństwie imprez masowych, która przewiduje, że od 1 sierpnia 2010 r. obiekty sportowe, na których przeprowadzane będą mecze piłki nożnej w ramach rozgrywek ligi nie zawodowej, stanowiące w myśl przepisów prawa imprezy masowe muszą być wyposażone w elektroniczny system identyfikacji osób.

Co to oznacza dla stadionu GKS, na którym spotkania piłkarskie o mistrzostwo I ligi rozgrywa zespół Górnika?

Przede wszystkim wejście na stadion, będą w myśl nowych przepisów wyposażone w kołowroty z czytnikami sprzężonymi z systemem sprzedaży, systemem kontroli i monitoringiem. Wejście na stadion odbywać się będzie na podstawie wyposażonych w kod kreskowy biletów, karnetów, docelowo kart kibica i innych dokumentów uprawniających do udziału w imprezie. Postawimy, także na promowanie kanału sprzedaży w Internecie, co usprawni proces sprzedaży.. Prawdopodobnie nabyte w sieci wejściówki będą tańsze. Docelowo dążyć będziemy do wprowadzenia kart kibiców dla większości widzów.

Wprowadzenie kart kibiców umożliwi także spełnienie wymagań dla ekstraklasy - czyli ligi uznawanej za zawodową, zapewnienia identyfikacji osób nie tylko na podstawie danych (nazwisko, imię oraz PESEL) ale również przez wizerunek.

Czy Górnik poczynił już jakieś kroki w celu dostosowania stadionu do nowych wymogów?

Spółka jest na etapie wyboru firmy, która zapewni nam sprzedaż i instalację elektronicznego systemu. Mogę zapewnić, że wybrany zostanie partner o najwyższym profesjonalizmie, dużym doświadczeniu praktycznym na rynku tego rodzaju usług, który gwarantuje wysoką jakość, sprawność i niezawodność systemu, a także szybką obsługę klientów.

Czy stanowiska kasowe, punkty kontroli i monitoringu oraz system administracyjny są już ze sobą połączone?

Niestety nasz obiekt takich łączy nie posiada. Musimy wykonać je od podstaw przy wykorzystaniu sieci światłowodowej. Założyliśmy etapowe wdrażanie poszczególnych elementów systemu. Do dnia pierwszego meczu w ramach rundy wiosennej zamierzamy uruchomić elektroniczną sprzedaż biletów, zaś do ostatniego meczu w rundzie wiosennej zamierzamy wdrożyć i przetestować system kontroli biletów.

Jakie będą koszty zmian?

Precyzyjne określenie wydatków jest trudne. Przewidywalne koszty związane są ściśle z ilością stanowisk kasowych, ich wyposażeniem itp. Będziemy się kierować względami ekonomiki dostosowanymi do aktualnych. Na pewno wydamy kilkaset tysięcy złotych.

Jakie korzyści przyniesie realizacja przedsięwzięcia?

Instalacja elektronicznego systemu pozwoli organizować na stadionie imprezy masowe, mecze piłki nożnej. Ważne jest też podniesienie poziomu bezpieczeństwa na obiektach piłkarskich. Usprawniona zostanie również obsługa klientów. Sądzę ponadto, że niebawem podobne wymagania zacznie stawiać PZPN przy wydawaniu licencji.