Odpowiedzi

2009-10-11T19:53:34+02:00
Drodzy tebańczycy!
Zebraliśmy sie tutaj, aby walczyć z niesłusznym wyrokiem, Kreona przeciwko kobiecie, sprzeciwiającej się jego surowej woli.
Kobieta ta poświęciła swoje życie dla wartości, które były dla niej najcenniejsze, a więc miłości, obowiązków wobec rodziny i bojaźni wobec praw boskich.
Kolejnym argumentem na obronę Antygony jest to iż wierzyła ona, że nakazy i prawa boskie są ważniejsze dla ludzi niż nakazy egOistycznego władcy, stąd sprzeciw wobec rozkazów króla. Twierdził on że zdrajca nie zasługuje na pochówek, ale powinien być za swój czyn ukarany.
Podsumowując argumenty stwierdzam, iż ta kobieta nie zasłużyła na tak surowy wyrok, ponieważ kierowała się świętymi prawami bogów, których nie wolno lekceważyć! Antygona była pewna siebie, swoich racji i podejmowanych przez siebie decyzji.
Oświadczyła władcy, że świadomie wybiera śmierć bo woli ją od pozostawienia ciała brata bez pochówku! Nie pozwólmy by skazano ją na śmierć tylko dlatego, że kochała brat.
Na koniec chciałabym dodać, iż Antygona kierowała sie zasadą "współkochać przyszłam nie współnienawidzić " oraz siostrzanym obowiązkiem wobec Polinejkesa.
Mam nadzieję, że bierzecie pod uwagę, to że każdy z nas postąpiłby tak samo gdyby chodziło o kogoś bliskiego.