Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-11T21:32:08+01:00
Cek Soplica jest jednym z głównych bohaterów lektury ?Pan Tadeusz? Adama Mickiewicza. Był młodym i bardzo przystojnym mężczyzna, który podobał się wielu kobietom. Dobrze zbudowany, ?wąsy od ucha do ucha? i szabla u boku. Po zabójstwie Stolnika zmienia nazwisko na Robak. Natomiast zakonnik był starszym mężczyzną mającym postać żołnierza.
W mojej pracy będę starała się bronić tezy, iż Jacek Soplica to postać dynamiczna, która w czasie akcji zmienia się z warchoła i bojownika w męczennika za sprawę. Celem moich rozważań jest ukazanie wszystkich przemian bohatera.
Momentem przełomowym w życiu szlachcica stała się zbrodnia, zabicia Magnata, który odmówił mu oddania ręki swej córki, Ewy. Po tym czynie został okrzyknięty zdrajcą. W momencie pozbawienia życia swego ?przyjaciela? bohater postanawia opuścić ojczyznę i wstąpić do zakonu bernardynów. Postępuje tak też, dlatego iż czuje się winny swojego czynu. W ten sposób chce odpokutować za swe dawne grzechy. Z lekkoducha, awanturnika i człowieka porywczego przeradza się w postać o zupełnie przeciwstawnych cechach: staję się spokojny i wyciszony.
Następnym argumentem podkreślającym słuszność tezy jest przemiana stanu szlacheckiego zawadiaki i opoja, w gorącego, ofiarnego patrioty. Dawniej uwielbiał polowania, zajazdy, sejmiki, uczty, na których szlachta tęgo popijała piwa i wina. Rządziła nim szlachecka duma i buta. Natomiast po wszystkich wydarzeniach stał się bardziej rozważnym człowiekiem o lepszym charakterze. Poświęcał się wciąż dla idei odzyskania niepodległości.
Wydaje się, że w bracie sędziego zachodzi tylko przemiana jego cech charakteru, ale prawdą jest, że Jacek staję się aktywnym, ofiarnym żołnierzem i emisariuszem. W czasie bitew przenosił listy i tajne rozkazy, był wiele razy ranny. Był więziony przez wszystkich zaborców. Przygotowywał powstanie przeciwko Moskalom na Litwie. Za poświęcenie, odwagę, waleczność został odznaczony przez Napoleona orderem Legii Honorowej. Stał się bojownikiem o wolność ojczyzny.
W jego życiu zachodzą trzy decydujące momenty, czyli: odmowa o rękę Ewy, zabójstwo Magnata (poczym wstąpił do zakonu) oraz spowiedź przed Gerwazym. Wszystko świadczy o jego pokorze. Podsumowując chcę stwierdzić, że te wszystkie zdarzenia mają bardzo duży wpływ na zmianę charakteru Jacka co świadczy o dynamizmie postaci.
Sądzę, że przedstawione przykłady wystarczą aby przekonać o słuszności mojej tezy, iż to postać dynamiczna, która w czasie akcji zmienia się z warchoła i bojownika w męczennika za sprawę, a także w oddanego ojczyźnie osobę, która zmieniając się stała się lepszym człowiekiem.
1 1 1