Odpowiedzi

2010-02-11T19:55:39+01:00
Antygona jest głowną bohaterką tragedii, córką Edypa i Jokasty,dzieckiem z kazirodczego związku, siostrą przeklętych, Eteoklesa i Polinejkesa; ostatnią poza Ismeną. Narzeczona Hajmona,syna króla Kreona.
Była osobą młodą.
Antygona gardzi słabością siostry, jest wobec niej szorstka, odpychająca, nie rozumie jej wahań i strachu. Z wielką odwagą dwukrotnie udaje się do zwłok swojego brata.
Kochała rodzeństwo. Zginęła za brata Polinejka. Opiekuńcza wobec Ismeny. Bardzo kochała ojca. Pogardza tchórzostwem Ismeny, ma świadomość tragicznego losu rodów Labdakidów.
Jest: odważna, pewna siebie, pewna swych racji, stanowcza, konsekwentna.
Nie chcę kompromisu z Kreonem.
,,Religia nakazuje rodzinie pogrzebać zwłoki zmarłego bez wyjątków" -Religijna, wierna tradycji, uważa, że prawo boskie jest ważniejsze od praw człowieka. Pogrzebanie zwłok brata to wyświadczenie miłości.
,,współkochać przyszłam nie współnienawidzić"- miłość zwycięża nad nienawiścią.
Nie poddaje się do końca, woli umrzeć niż uznać rozkaz Kreona.


Tylko tyle zdołam Ci pomóc, może Ci się przyda ;)
BYŁA osobą młodą
A potem piszesz: Antygona GARDZI słabością
Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-11T20:03:30+01:00
Antygona była młodą i piękną kobietą. Była dojrzała psychicznie i doświadczona przez los, butna, nieposłuszna i niesubordynowana, konsekwentna (Nie pozostawiła brata niepochowanego, mimo zakazu króla) a także kochająca (według praw boskich każdemu należy się stosowny pochówek, ona kochała brata), odważna, śmiała, nieustraszona, dumna, nieugięta i stanowcza. Z kolei Ismena była pokorna, posłuszna, w pewnym stopniu lękliwa i bojaźliwa (odmówiła pomocy siostrze) , troskliwa i w końcu bohaterska, przyznając się do pomocy Antygonie (mimo że nie brała udziału w pochówku brata) . Mam nadzieję że Ci się to przyda :)
5 4 5