Odpowiedzi

2010-02-11T20:16:52+01:00
- kapłan rzymski, ścięty w czasie prześladowań za panowania cesarza Klaudiusza II Gockiego
- oraz biskup Terni koło Rzymu.
Św. Walenty z wykształcenia lekarz, z powołania duchowny. Żył w IIIw. w Cesarstwie rzymskim za panowania Klaudiusza II Gockiego. Cesarz ten za namową swoich doradców zabronił młodym mężczyznom wchodzić w związki małżeńskie. Uważał on, że najlepszymi żołnierzami są legioniści nie mający rodzin.
3 3 3
2010-02-11T20:16:58+01:00
ŚWIĘTY WALENTY patron zakochanych całego świata oraz umbryjskiego miasta Terni, oddalonego o 100 km od Rzymu, w którym przyszedł na świat w roku 175. Poświęcając swoje życie pełnieniu duszpasterskiej posługi dla wspólnoty chrześcijan tegoż miejsca zyskuje również poważanie ze strony ludności całego regionu.

Wieść o cudach, które czynił Święty dotarła Rzymu, gdzie papież Felicino nadaje Walentemu sakrę biskupią i mianuje pierwszym biskupem Terni, gdzie do dnia dzisiejszego spoczywają Jego szczątki.

Jego imię było zawsze kojarzone z miłością, a wszystko za sprawą jednego epizodu, o którym wspomina legenda. Mianowicie Walenty jako pierwszy pobłogosławił miłości między pogańskim legionistą a młodą chrześcijanką. W ślad za nimi wielu również zapragnęło otrzymać takowe błogosławieństwo z rąk tego świątobliwego biskupa,

Na pamiątkę tego wydarzenia corocznie w bazylice Św. Walentego w Terni odbywają się odchody tak zwanego święta obietnicy miłości.

Według legend Święty Walenty został uwięziony w czasie trwających w Rzymie prześladowań wyznawców Chrystusa na przełomie II i III wieku. Uwięziony, biczowany a następnie wywieziony poza miasto, by uniknąć buntu ze strony wierzących i umęczony. Ciało pogrzebano na otwartym cmentarzu w odległości 2 mil od via Flaminia w Rzymie. Jednak po pewnym czasie trzej wierni uczniowie Walentego odnalaźli miejsce pochówku swego Mistrza, wydobyli ciało i przewieźli do miasta Świętego Męczennika – Interamny, gdzie wystawiono godny czci swego biskupa nagrobek.

Legenda przekazuje, że Walenty ginie 14 lutego 273 roku- w kalendarzu rzymskim w tym dniu obchodzono święto urodzaju oraz przyrzeczeń małżeńskich. Od 900 roku stare pogańskie święto z 14 lutego, zmieniono na święto obietnic miłości, któremu patronuje Św. Walenty.

W związku z powyższym każdego roku w bazylice noszącej imię Świętego Patrona Zakochanych odbywają się obchody pamiątki tego święta. W dniu 14 lutego każdego roku przy grobie Św. Walentego gromadzą się pary narzeczonych przybywający licznie z terenu całych Włoch jak również z poza jej granic, by uroczyście wymienić obietnicę miłości.

W uroczystej ceremonii przyrzeczeń biorą udział także jubilaci świętujący 25-lecie lub 50-lecie pożycia małżeńskiego, także oni odnawiają obietnicę kontynuowania wspólnego życia we wzajemnej miłości.

Wśród chrześcijan na zawsze pozostała żywa pamięć o Świętym Walentym jako patronie miłości i zakochanych, i w tym też kierunku rozszerzył się Jego kult poza granice Rzymu i Włoch.

Wierni miasta Terni gdzie Święty sprawował posługę biskupią złożyli swemu Patronowi hołd wznosząc świątynię. Wystawną bazylikę wybudowano w miejscu złożenia szczątków Walentego.

W 1630 roku zakończono prace budowlane, nowy kościół pobłogosławił ówczesny biskup Terni Cosimo Mannuci 20 lipca tegoż roku. Konsekracja odbyła się pod przewodnictwem Kardynała Francesco Angelo Rapoccioli w roku 1649.

W czasie ekshumacji prochów, której dokonano za zezwoleniem miejscowego biskupa Giovanni Antonio Onorati, odnaleziono umieszczoną pod głównym ołtarzem marmurową arkę, w której znajdowała się mała ołowiana skrzynka ze szczątkami Św. Walentego.

Na dzień dzisiejszy relikwie Świętego Biskupa przechowywane są w srebrnej urnie w masywie zbudowanym w 1696 roku, który został umieszczony pod ołtarzem bazyliki. Można zobaczyć także kryptę, umieszczona pod głównym ołtarzem, gdzie znajdował się grób Świętego i mała kaplica. Znajduje się tam również marmurowa skrzynka z prochami ciał uczniów Św. Walentego.

Opiekę nad bazyliką sprawują Ojcowie Karmelici.
5 3 5
2010-02-11T20:20:44+01:00
Święty Walenty (zm. ok. 269). Wymieniony jest w "Martyrologium Rzymskim" dwa razy jako:

* kapłan rzymski, ścięty w czasie prześladowań za panowania cesarza Klaudiusza II Gockiego
* oraz biskup Terni koło Rzymu.

Św. Walenty z wykształcenia lekarz, z powołania duchowny

Apelował do serc mężczyzn, aby - jeśli kochają swoje żony - pozostawali w domu i nie szli na wojnę.

Jedna z legend głosi, że św. Walenty miał zwyczaj ofiarowywać kwiat ze swego ogrodu w Terni młodym ludziom, którzy go odwiedzali. Przynosiło to ponoć szczęście w małżeństwie. Chcąc wyjść naprzeciw licznym prośbom o udzielenie ślubu, biskup wyznaczył jeden dzień w roku, w którym zbiorowo błogosławił sakrament małżeństwa. Dzień ten obchodzony jest teraz jako "walentynki".

Żył w III wieku chrześcijaństwa w Cesarstwie Rzymskim za panowania Klaudiusza II. Cesarz ten za namową swoich doradców zabronił młodym mężczyznom wchodzić w związki małżeńskie. Uważał on, że najlepszymi żołnierzami są legioniści nie mający rodzin. Zakaz ten złamał biskup Walenty i błogosławił śluby młodych legionistów. Został za to wtrącony do więzienia, gdzie zakochał się w niewidomej córce swojego strażnika. Legenda mówi, że jego narzeczona pod wpływem tej miłości odzyskała wzrok. Gdy o tym dowiedział się cesarz kazał zabić Walentego. W przeddzień egzekucji Walenty napisał list do swojej ukochanej, który podpisał: "Od Twojego Walentego". Egzekucję wykonano 14 lutego 269 r. i od tamtej pory dzień ten jest dniem zakochanych.
3 2 3