Odpowiedzi

2010-02-11T20:43:43+01:00
Narciarstwo klasyczne
Narciarstwo klasyczne to w głównej mierze biegi narciarskie. Rozgrywane są one na różnych dystansach. Od sprintów długości 1 km po biegi długodystansowe 30 km u kobiet i 50 km u mężczyzn. Rozgrywa się również sztafety. Podzielić narciarstwo można ze względu na technikę jazdy. Może to być styl klasyczny, czyli odbijanie się kijkami i w dużej mierze poruszanie się w przygotowanych torach. Inny styl nazywany dowolnym przypomina bardziej krok łyżwiarski.
Innym elementem narciarstwa klasycznego są skoki. Nie używa się w nich kijków. Narciarze kiedyś skakali utrzymując w locie narty równolegle, jednak w celach wydłużenia skoków i bezpieczeństwa obecnie stosuje się styl V (nazwa od ułożenia nart w locie). Podczas skoków punkty przyznawane są nie tylko za odległość, ale i za styl. Najdłuższe loty - bo tak określa się skoki narciarskie na skoczniach mamucich - przekraczają zdecydowanie 200 metrów.
Niekiedy w narciarstwie klasycznym umieszcza się biathlon, czyli połączenie biegów i strzelania do celu. Innym połączeniem jest kombinacja norweska, gdzie po rozegraniu skoków narciarskich, zawodnicy startują do wyścigu na trasie biegowej.

Pokonywanie górskich stoków
Poza narciarstwem klasycznym, bardzo popularne jest alpejskie, czyli wszelkiego rodzaju zjazdy ze stoków, tak ubóstwiane przez amatorów tej formy rekreacji. Obejmuje ono slalomy: specjalny, gigant, supergigant i równoległy. Oprócz tego bardzo widowiskową konkurencją jest szybkościowy zjazd. Wszechstronność zawodników wystawiona jest na próbę podczas kombinacji alpejskiej, czyli łącznej klasyfikacji zjazdu i slalomu.

Technika, odwaga i finezja
Kolejną - niezwykle widowiskową odmianą jest narciarstwo dowolne, nie bez powodu nazywane akrobatycznym. W jego skład wchodzą skoki, podczas których zawodnicy wykonują szereg ewolucji, a także jazda po muldach. Ostatnio popularność zdobywa również skicross, czyli jedyna konkurencja, w której grupa narciarzy (najczęściej 4 lub 6) ściga się na specjalnie przygotowanej trasie.
Oprócz wyżej wymienionych, coraz popularniejsze staje się narciarstwo wodne, głównie ze względu na jego walory rekreacyjne. Oprócz tego rozgrywa się m.in. narciarskie biegi na orientację - rozpowszechnione głównie w Skandynawii. Tak naprawdę jednak narciarstwo to nie tylko sportowcy profesjonaliści, ale niezliczone rzesze turystów amatorów, którzy stanowią o jego niezwykłej popularności i sile.
5 4 5