1. Jak są rozmieszczone liście na łodydze?
2. Podział liści ze wzgledu na budowę
3. Dlaczego rośliny zrzucają liście na zimę?
4. Jakie dzewa lepiej sadzić przy drogach i w miastach, dlaczego?
5. Modyfikacje liści ich cechy i przykłady
6. Powtórzenie i budowy i roli aparatów szparkowych.
Czekam
Dam najlepszą
za odpowiedzi z góry dziękuje

2

Odpowiedzi

2010-02-12T14:12:13+01:00
1.Liście rozmieszczone są w taki sposób ,aby docierały słoneczne promienie do każdego z nich .
2.Większość liści składa się z różnokształtnej, zwykle spłaszczonej blaszki liściowej osadzonej bezpośrednio (liść siedzący, bezogonkowy) lub za pomocą ogonka liściowego (liść ogonkowy) na łodydze. Ogonek liściowy lub bezpośrednio blaszka liściowa umieszczone są na łodydze za pomocą tzw. nasady liścia. U niektórych roślin (np. u przedstawicieli rodzin wiechlinowate, rdestowate, selerowate) dolna część liścia rozrasta się w pochwę liściową. (Nie wiem czy to jest ) .
3.Żeby zaoszczędzić na wodzie. Bo w zimę i tak nie ma słońca, więc zielone liście nie są takie znowu potrzebne, a pobierają wodę., o którą trudno w zmarzniętej ziemi. Więc drzewo najpierw wysysa z liści całą wodę, a potem one same odpadają.
4.tu sorki ale nie wiem :((( przepraszam ;*
5.- Liście spichrzowe – magazynują substancje zapasowe, są zazwyczaj mięsiste, grube i bezzieleniowe, np. liście cebuli, rojnika, rozchodnika, agawy.

- Liście okrywające – ochraniają i okrywają organy roślin; często są łuskowate, bezzieleniowe, np. łuski ochronne cebuli jadalnej, tulipana, hiacyntu.

- Wąsy – to całe liście lub ich części wydłużone; są cienkie, wrażliwe na dotyk, mają zdolność owijania się wokół podpór, np. u grochu, wyki, fasoli, groszku wiosennego.

- Ciernie i kolce pochodzenia liściowego – są silnie zdrewniałe, bezzieleniowe, zaostrzone; stanowią ochronę oraz ograniczają nadmierne parowanie wody z rośliny, np. kaktusy, berberys, grochodrzew.

- Liście pułapki – są różnokształtne; wytwarzają substancje enzymatyczne trawiące tkanki owadów, niektóre zamykają się bardzo szybko pod wpływem dotknięcia, mogą mieć formę dzbanów, na których dnie znajduje się lepka ciecz, np. rosiczka okrągłolistna, dzbanecznik, muchołówka, pływacz.
6.Aparaty szparkowe tworzą się we wczesnych stadiach rozwojowych rośliny, już na zawiązkach pędów. Składają się z dwóch komórek szparkowych, między którymi znajduje się otwór - szparka połączona do komory podszparkowej w miękiszu gąbczastym wewnątrz organu. Komórki szparkowe w odróżnieniu od pozostałych komórek epidermy zawierają chloroplasty i są zdolne do przeprowadzania fotosyntezy, nie posiadają natomiast plasmodesm. Na krawędziach komórek szparkowych (od strony szparki) wykształcają się występy ściany komórkowej zwane listwami szparkowymi. Gdy szparka jest zamknięta listwy zachodzą na siebie zamykając przepływ gazów. Komórki szparkowe wraz z listwami pokryte są grubą warstwą kutykuli. Ściany tych komórek są nierównomiernie zgrubiałe, zwłaszcza wzdłuż szparki.

U traw i części innych roślin jednoliściennych, zgrubienia te powodują, że komórki mają kształt hantli (w środku bywają tak mocno ściśnięte). Komórki szparkowe otoczone są kilkoma innymi komórkami epidermy nazywanymi komórkami przyszparkowymi. Biorą one udział w regulacji rozwarcia szparki.

Rośliny dwuliścienne, pozostałe jednoliścienne, nagonasienne oraz paprotniki i mchy nie posiadają komórek przyszparkowych, a cały aparat szparkowy składa się z dwóch komórek szparkowych. Najczęściej komórki te mają jednak kształt nerkowaty i tworzą owalny otwór. Zgrubienia ścian powodują, że zamknięta szparka jest szczelna, a mikrofibryle rozchodzące się promieniście od otworu umożliwiają rozciąganie komórki jedynie wzdłuż. W tym typie budowy aparatu szparkowego komórki szparkowe otoczone są bezpośrednio komórkami epidermy[2].

Aparat szparkowy może składać się z kilku komórek (aparaty szparkowe typu Gramineae, Amaryllidaceae i Mnium) lub kilkunastu (u wątrobowców). Aparaty te tworzone są przez komórki szparkowe i pomocnicze (przyszparkowe). Wiecej nie mogłam znalesc :( przepraszam może coś wtym znajdziesz ;* Mogłam tylko tyle pomóc ;]
3 3 3
Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-12T20:14:25+01:00
1. Liście na łodydze mogą być ułożone:
-skrętolegle(rosną pojedynczo,każdy liść nieco wyżej od poprzedniego,tworząc spiralę)
-naprzeciwlegle(ich liście są ustawione parami i wyrastają po przeciwnych stronach łodygi)
-okółkowo(ich liście rosną na jednej wysokości dookoła łodygi)

2.- proste czyli pojedyncze np. brzoza
-złożone
*dłoniasto np. kasztanowiec
*pierzasto np. jesion

3. Podczas zmiany chlorofilu zielonego na różne jesienne kolory wytwarzana jest specjalna warstwa komórek, która hamuje dopływ wody. Powoduje to osłabienie połączenia liści z łodygą, co prowadzi do ich opadania.

4.Drzewa przydrożne sadzi się po to aby :
-ograniczyć boczne uderzenia wiatru
-nawiewające w zimie śniegi
-naturalna bariera tłumiąca hałas
-nasłonecznieniu
Powinno się sadzić takie drzewa, które nie rozrastają korzeni bardzo wielkich, ponieważ utrudnia to jazdę samochodem. Nie powinno sie sadzić drzew, których gałęzie bardzo się rozrastają(np.wierzba). Nie powinno się sadzić kasztanowców oraz dębów bo ich owoce mogą być zagrożeniem . Njlepsze będ drew takiej jak lipa, topola, buk itd.


5.-Liście czepne np. groch ( służą one do przytwierdzenia wiotkiej łodygi tego organizmu do roślin z bliższego sąsiedztwa
- Liście wabiące np. poinsecja (wytwarzają barwne liście a zwabić zwierzęta zapylające kwiaty)
- Liście pułapkowe np.dzbanecznik ( zwabiają zapachem lub kolorek. Na dnie znajduje się płyn, w którym topią owady)
-Ciernie np. kaktus ( odstaszają zwierzęta, chronią przed utrata wody
-Liście -magazyny wody p. litopsy ( Odgrywają role magazynu wody
-Liście spichrzowe np. cebula ( magazynują wodę i substancje odżywcze

6.Specjalne komórki skórki-aparaty szparkowe-są łącznikami między wnętrzem liścia, a jego otwoczeniem. Otwierając je i zmaykająć, roślina reguluje wymiane gazową oraz transpiarację. Aparaty szparkowe składają się z dwóch komórek, które wygłdaem przypominają nasiona fasoli.Gdy komórkite są dobrze zaopatrzone w woe, pęczniją, ich brzegi oddalają się od siebie. Wtedy szparka zamyka się, co ogranicza utrate wody.
13 3 13