Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2010-02-12T14:34:08+01:00
Otwierać (otworzyć) przed kimś serce - zwierzać się komuś ze swych uczuć; powierzać komuś swoje najskrytsze sekrety; być z kimś całkowicie szczerym: To ja przed tobą otworzyłem serce, a ty opublikowałaś moje zwierzenia w internecie? Nigdy nie spotkałem tak wyrachowanej, złej kobiety!

serce kogoś boli - ktoś bardzo czegoś żałuje; ktoś nie może się pogodzić z jakąś stratą: Czasami widzę w marzeniach, jak jesteśmy szczęśliwą rodziną, jak wychowujemy dzieci, spędzamy razem czas. Aż serce mnie boli, bo zaraz potem przypominam sobie, w jak głupi sposób cię straciłem.

być człowiekiem wielkiego serca (też: mieć wielkie serce, być złotym sercem, mieć złote serce) - być dobrym, wielkodusznym, szlachetnym człowiekiem: Michał jest człowiekiem wielkiego serca, nigdy nie przejdzie obok kogoś, kto potrzebuje pomocy. Zawsze się zatrzyma, zapyta, co może zrobić.

komuś jest ciężko na sercu - komuś jest smutno, przykro; ktoś ma zmartwienie; smucić się. troszczyć, martwić: Westchnęła, opuściła głowę. Zrobiło się jej jakoś tak ciężko na sercu. Samotność doskwierała jej bardziej niż się mogła spodziewać.

chwycić (chwytać) kogoś za serce - wzruszyć kogoś; wstrząsnąć emocjami: Koncert był piękny. Zresztą, ja wprost uwielbiam muzykę doby baroku, czuję ją całym sobą, ona mnie chwyta za serce, oczarowuje i powala.

serce się kraje - komuś robi się bardzo przykro; komuś jest bardzo czegoś żal: Nie lubię jeździć do tych dzielnic nędzy. Patrzę, jak ci ludzie żyją i serce mi się kraje, bo nie mogę im pomóc.

coś komuś leży na sercu - przejmować się czymś; mieć jakiś problem, który nie daje spokoju: Najbardziej na sercu leży mi dobro mojej ojczyzny. Tak, jestem patriotą i krew mnie zalewa, kiedy widzę, jak szarpią Polskę różni kombinatorzy i cwaniaczki.

mieć gołębie serce (też: mieć miękkie serce) - być człowiekiem łagodnym, dobrym, czułym; mieć skłonność do litowania się nad innymi, do roztkliwiania się, użalania: Jeżeli masz problem, idź do Tadeusza. To człowiek o gołębim sercu, z pewnością cię wysłucha i, jeżeli tylko będzie mógł, pomoże.

mieć serce na dłoni - ufać ludziom; być prostodusznym, szczerym, otwartym na innych: Taka już jestem, szczera, otwarta, prostoduszna. Ludzie mówią, że mam serce na dłoni. Niestety, są tacy, którzy bezwzględnie to wykorzystują.

mieć serce z kamienia - być nieludzkim; bezwzględnym; nie mieć ludzkich uczuć; być nieczułym: Ty chyba masz serce z kamienia! Widziałeś tę biedną dziewczynę moknącą w deszczu na poboczu autostrady i nie zatrzymałeś samochodu?
3 3 3
Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-12T14:39:58+01:00
Kamień spadł komuś z serca
Z ręką na sercu
Coś leży komuś na sercu
Przypaść sobie, komuś do serca; coś przypadło komuś do serca
Sercem być przy kimś, z kimś
Przyjaciel, przyjaciółka od serca
Trafić, przemówić do czyjegoś serca
Ująć kogoś za serce (czymś)
Z ciężkim sercem, z bólem serca
Pójść, iść za głosem serca
2 5 2